Adet Gecikmesi Kaç Gün Olur

4 sene önce yazıldı. Yazar:

Bayanların en kötü ve ağrılı dönemleri olan adet dönemleri beraberinde pek çok sorunu da beraberinde getiriyoruz. Bu dönemlerde bayanlarda hormon değişikliğinden kaynaklanan pek çok belirti olur iken bunları değil adet gecikmesi ile ilgili bilgiler vermek istiyoruz. Adet dönemi aralıkları 28 günde bir olarak kabul edilmektedir. Ancak adet görme dönemi 21 gün ile 35 gün arasında değişebileceği için adet gecikmesi kaç gün olur sorumuzun yanıtına da 7 gün olarak yanıt vermekteyiz. 7 gün bayanlar için önemli bir rakam olur iken adet gecikmesi veya erken adet görme süresi bu gün kadar olabilir. Adet görme süresi ise 4 gün olarak kabul edilmektedir. Ancak bu süre de 2 gün ile 7 gün arasında değişiklik göstermektedir.
Adet döneminde 7 günden uzun süren gecikmeler yaşamanız ise eğer gebelik yok ise adet düzensizliği ile bağlantılıdır. Gebelik kaynaklı adet düzensizliklerinde bayanların korkması gereken bir durum olmaz iken eğer gebelik söz konusu değil ise ve ardarda iki kez adet düzensizliği yaşıyor iseniz jinekoloğa görünerek tedavi olmalısınız. Adet düzensizliği bayanlar için önemlidir ve ciddiye alınması gerekmektedir.

Adet Gecikmesinin Olası Nedenleri

Gebelik harici yaşanan adet gecikmelerinin üst üste olması sıkıntılı günlerin habercisi olur iken aşağıda sizlere adet gecikmesinin olası nedenlerini aktarmak istiyoruz.
Stres: Özellikle çalışan ve bütün gün stres içerisinde olan bayanlarda bazı zamanlar GnRH hormonu stres kaynaklı olarak düşer ve regl olmanızı engellemektedir. Bu yüzden özellikle adet dönemlerinizde stresten uzak durmaya özen göstermelisiniz.
Hastalık: Adet gecikmesinin en büyük nedeni de gerek kısa gerekse de uzun süreli yaşanan hastalıklardır. Bu hastalıklardan dolayı adet döneminizde gecikme olabilir ancak bu geçicidir, korkmanızı gerektirmez.
Vücut Saati: Vücudunuz tam bir saat konumundadır. Gündüzü ve geceyi çok iyi bilmekte ve tanımakta iken özellikle gece çalışıp gündüze geçen veya gündüz çalışıp geceye geçen bayanlarda vücudu etkileyerek adet gecikmesine neden olacaktır.
Adet gecikmesinin en temel nedenleri yukarıda yer alıyor iken bu belirtilerin herhangi biri olmamasına rağmen sürekli olarak adet döneminde gecikme yaşanıyor ise doktora görünmelisiniz.

Kategori:
Sağlık

Cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Modayeni
Modayeni.Net - Moda Haberleri - El işi iğne oyası Modelleri , oya örnekleri ve dahası..