Ayak Mantarı Nasıl Geçer

4 sene önce yazıldı. Yazar:

Ülkemizde özellikle bayanlar tarafından daha fazla görünen ve ciddi bir rahatsızlık olarak bilinmesi gereken ayak mantarı, önlem alınmadığı takdirde tüm ayağı kaplayacak önemli bir sağlık sorunu yaşanmasına neden olacaktır. Ayak mantarına önlem almadığınız ve çözüm üretmediğiniz takdirde ayaklarınızda oluşacak en büyük sorun ise ayak derilerinde derin ve ağrılı yarıklar oluşmasıdır. Ayak mantarından kurtulmak istiyorsanız aşağıdaki uygulamaları yapabilirsiniz.

1) Ayakkabı Değişikliği
Ayak mantarının meydana gelmesinde rol oyanayan en önemli faktör ayakkabılardır. Doğru ayakkabı seçmediğiniz zaman ayak mantarı ile karşı karşıya kalabilirsiniz. Ülkemizde pek çok ayakkabı markası ayakkabılarını görsel güzellik ile hazırlar iken sağlık konusunda hassasiyet göstermez iken tüm ayakkabılar içerisi hava almayacak şekilde üretilmekte. İşte bu noktada ayak terlediğinde ayak mantarı sorunu yaşayacağınız için var ise bu şekilde bir rahatsızlığınız hemen ayakkabılarınızı değiştirmelisiniz.

2) Ayak Parmaklarına Dikkat Edin
Ayak bölgesinde kuru tutulması en zor ve en güç bölgeler parmak aralardır. Özellikle ayaklarınızı yıkadıktan sonra tamamen kurulamamanız durumunda ayakkabı giydiğinizde terleme sorunu yaşayacağınız için ayaklarınızda mantar oluşacaktır. Ayak parmaklarınızı daha kuru tutmak için çorap ve ayakkabı giymeden önce temiz peçeteleri parmak aralarına koyarak birkaç dakika bu şekilde gezin.

3) Bağışıklık Sistemini Güçlendirin
Ayak mantarlarının oluşmasındaki en büyük nedenlerden biri de zayıf bağışıklık sistemidir. Bağışıklık sisteminiz zayıf olması durumunda ayak mantarı ile mücadele şansı olmayacak ve bu rahatsızlık ile karşı karşıya kalabileceksiniz.

4) Daha Fazla Egzersiz
Vücudun en alt bölümünde olan ve bu nedenden dolayı kan dolaşımının en zor ulaştığı ayaklarınızda kan dolaşımının az olmasından kaynaklı mantar rahatsızlığı görünmesi mümkün. Ayak mantarlarının oluşması için bir ortam yaratacak olan kan dolaşımının azlığını gidermek için bol bol egzersiz yapmalısınız.

5) Doktor Tavsiyelerine Uyun
Ayak mantarı sorunu yaşıyorsanız yukarıdaki yöntemler ile birlikte ilk iş olarak doktorlara başvurmalısınız. Pek çok şey denemenize rağmen ayak mantarınız oluşmaya devam ediyor ise hemen doktor tavsiyesi alarak uygulamalara geçin.

Kategori:
Sağlık

Cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Modayeni
Modayeni.Net - Moda Haberleri - El işi iğne oyası Modelleri , oya örnekleri ve dahası..