Bahçe ve Peyzaj

4 sene önce yazıldı. Yazar:

İnsanların mekanlarını verimli kullanması günümüzde çok önemli bir hal almıştır. Bir çok insan elinde çok kullanışlı alanlar olmasına karşın bu alanları verimli kullanamadığından çevrelerindeki düzensizlikten şikayet eder hale gelmiştir.
İşte tam bu noktada peyzaj çalışmasının önemi ortaya çıkmaktadır. Peki peyzaj nedir?
Peyzaj herkesin basit şekilde anlayabileceği bir açıklamayla, çevrede bulunan doğal ve insani faktörlerin bir araya getirilerek şık ve kullanışlı bir halde düzenlenmesidir.

Peyzaj çalışmaları çevre düzenlemeleri anlamında çok geniş alanlarda da yapılıyor olmasına karşın bahçe düzenlemesi konusunda kullanımı daha yaygındır. Bu sebepledir ki Bahçe ve Peyzaj kelimelerinin sanki tek bir kelimeymiş gibi bir arada kullanıldığını sıklıkla duyarız. O halde bahçelerimizde yapılabilecek peyzaj çalışmasını kısaca ele alalım.

Öncelikle peyzaj çalışması yapılmadan önce dikkat edilmesi gerekenler nelerdir. İlk olarak kullanılacak olan alanın bir krokisi çizilmeli ve ölçüler net olarak belirlenmelidir. Daha sonra alanımızın nasıl kullanılacağı konusunda kendi isteklerimize göre kroki üzerinde belirlemeler yapılmalıdır. Bahçenin güneşi alış açısı, görüntü kirliliği oluşturabilecek yerlerin bir şekilde kamufle edilmesi ya da görsel açıdan bize keyif veren alanların daha fazla ön plana çıkartılması gibi unsurlar projemizi şekillendirmemizi yardımcı olacaktır.

Kroki üzerinde yapılan belirlemeler sonrasında belirlenen işlemler sistematik bir şekilde uygulanmalıdır. Bu noktada işin ehli bir peyzaj mimarının önemi ortaya çıkmaktadır. Bahçe düzeni içerisinde yer alacak bitkiler, ağaçlar ve insani diğer unsurların iç içe geçmesi kadar alanın verimli kullanılması ve oluşturulan doğal çevrenin devamlılığı da önem arz etmektedir.

Bu nedenle bizlerin özel talepleri doğrultusunda hazırlanan projeye işin ustası tarafından sihirli dokunuşlar yapılarak alan kullanım verimliliğini arttırma , sulama kanalları vb. sistemler kullanarak doğal çevrenin devamlılığını sağlama ve tercih edilen malzemelerin bina yapısına uygunluğu ve kendi içerisinde uyumluluğu konusunda düzenlemeler yapılır.

Peyzaj çalışmasında bir diğer önemli unsur orantıdır. Alan düzenlemesi esnasında kullanılan bitkiler, ağaçlar ve yapılar arasındaki orantıya dikkat edilmelidir. Çünkü peyzaj çalışması estetik bir çalışmadır ortaya çıkabilecek orantısızlıklar estetik görüntüyü bozacaktır.

Bütün bu unsurlar dikkate alınıldığında ve gerçekten işin ehli kişilerce peyzaj çalışması uygulamaları yapıldığında bahçenizde görsel bir şölen ortaya çıkabilir.

Eğer sizlerinde bir türlü düzene sokamadığı ve belki de her baktığınızda içinizi sıkan bir bahçeniz var ise peyzaj çalışması yaptırmanızın vakti gelmiş demektir. Kısa bir süre içerisinde evinizin yanı başında her baktığınızda huzur bulduğunuz yeni bir doğal ortama kavuşabilirsiniz. Böyle bir bahçeniz varsa bizce daha fazla ertelemeyin ve hemen bir uzmandan destek alın. Güzel bahçelerinizde mutlu ve huzurlu günler geçirmeniz dileğiyle.

Kategori:
Dekorasyon

Cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Modayeni
Modayeni.Net - Moda Haberleri - El işi iğne oyası Modelleri , oya örnekleri ve dahası..