Bayanların Ayakkabı Seçimi Nasıl Olmalı ?

5 sene önce yazıldı. Yazar:

Bayanların, görünümleri söz konusu olduğunda karar vermek genellikle büyük bir uğraş gerektiriyor. Bu, özellikle erkeklerin çok eleştirdiği bir konu olsa da tek sebep olarak, “kadın doğasının fazla detaycı yapısı” denmesi, kendilerine haksızlık olabilir.
Çünkü çoğunlukla medya unsurları aracılığıyla dayatılan, kişilerin zevk ve tercihleri üzerinde büyük rol oynayan moda kavramı, sürekli değişen trendler, özellikle de giyim konusunda bayanlara yönelik çok fazla seçenek sunulması gibi sebepler de kafa karıştırıcı olabilmektedir. Giyimin önemli bir parçası olan ayakkabılar için de karar vermek bu kadar zorken, bayanların ayakkabı seçimi nasıl olmalı?
İlk olarak ayakkabı ne tür bir ayakkabı olursa olsun dikkat edilmesi gereken en önemli unsur ayakkabının rahatlığı olmalıdır. Rahat bir ayakkabı uzun vadede ayak sağlığınızı koruduğu gibi kısa vadede de gününüzü size zehir etmeyecektir.
Ayakkabının rahatlığını doğru analiz edebilmek için bazı şeylere dikkat etmekte fayda var. Dinlenmiş bir ayakla, bir ayakkabı denediğinizde rahat hissetseniz bile, ayağınız şiştiğinde aynı rahatlığı hissetmeyebilirsiniz.
Ayrıca, olması gerekenden küçük bir ayakkabı ayağınızı sıkar, büyük olanı ise düşmenize sebep olabilir. O nedenle yarım numaralı seçenekler göz önünde bulundurulmalıdır.
Topuklu ayakkabılarda, topuğun çok yüksek olmamasına özen gösterilmelidir (Uzman ortopedisyenlere göre ideal topuk en fazla 5 cm olabilir). Çünkü, çok yüksek topuklu ayakkabılarda ayak öne doğru kayacağından parmaklar üzerinde aşırı baskı oluşur ve bu yürümeyi dahi engelleyebilir.
İkinci aşamada artık ayakkabının görünümüyle ilgili diğer özellikleri ve şıklık düşünülebilir. Renkler, kıyafete uyum, mevsim… Her renk birbiriyle uyum göstermeyecektir. Renk seçimi yapılırken genel olarak uyumlu renkler göz önünde bulundurulmalıdır.
Örneğin, siyah bir pantolonla lacivert bir ayakkabının uyumlu görünmesi oldukça zordur ve şık bir görüntü için de pek tercih edilmemektedir. Ancak toprak renklerinde bir ayakkabı tercih ettiğinizde kıyafetinizin rengi veya mevsim ne olursa olsun uyum gösterecektir.
Ayrıca hangi mevsim için ne tür bir ayakkabı düşünüldüğü de önemlidir. Sırf moda olduğu için yaz ayında kapalı bir model tercih etmek ayağınızda yaralara ve mantara sebep olabilir. O nedenle moda ve trendlere çok değer verilmemelidir.

tarafından yorumlandı Bayanların Ayakkabı Seçimi Nasıl Olmalı ?

  • bayanların işide zor arkadaş bi elbise al ona ayakkabı uydur ayakkabıya çanta çantaya küpe küpeye ruj uydur uydur babam uydur ……

    İKK 18 Temmuz 2015 14:27 Cevapla
  • Bankacı bayanların yüksek topuklu ayakkabı giymesini anlamıyorum. Madem giydin neden düşecekmiş gibi yere bakıp duruyorsun ?

    Fuat Timur TEMURLENK 18 Temmuz 2015 14:27 Cevapla
  • Platform topuk kısa boylu bayanların kurtarıcı ayakkabısıdır.

    METE AKYOL 18 Temmuz 2015 14:27 Cevapla

Cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Modayeni
Modayeni.Net - Moda Haberleri - El işi iğne oyası Modelleri , oya örnekleri ve dahası..