Çay İçmenin Faydaları, Çay Neye İyi Gelir

4 sene önce yazıldı. Yazar:

Özellikle ülkemizin en çok tercih edilen içerikleri arasında ilk sırada şüphesiz ki çay gelmektedir. Her ortamda muhakkak çay bulabileceğiniz gibi özellikle yemeklerden sonra, arkadaş buluşmalarında ve keyifli sohbetler sırasında masalardan çaylar eksik olmaz. Çay içmek bir keyif işi diye düşünüyorsanız bu doğru. Ancak çay içmenin keyif dışında pek çok farklı faydası bulunuyor. İşte yapılan araştırmalar ve testler sonucunda çay içmenin faydaları..

Kanser ile Mücadelede Çay
Çay, içerisinde en çok antioksidan bulunduran içecekler arasında yer alıyor. Kanser rahatsızlıkları ise genellikle vücucun yaşlanma, gücünü kaybetme ve çevre faktörleri doğrultusunda ortaya çıkar iken bu zararlı etkenlere karşı çay içmek kanser hastalığına yakalanma riskini azaltmakta.
Bilim adamları ve üniversitelerin yaptıkları araştırmalarda ülkemizde gün içerisinde en az 1 demlik çay için bayanların meme kanseri dahil tüm kanserlere karşı daha sağlam ve dayanıklı oldukları tespit edilmiştir.

Kafein Bağımlılığına Son
Çay, yukarıda da belirttiğimiz gibi ülkemizin en çok tüketilen içecekleri arasında yer alıyor. Çayı takip eden içecekler arasında ise tabii ki ikinci sırada kahve bulunmakta. Çay içerisinde yer alan ve çok duyduğunuzu zannetmediğimiz tein isimli madde, kahvede yer alan kafein ile aynı etkileri yaratır iken kafein bağımlılığına yakalanmanızı engelliyor.
Çay içerisinde yer almakta olan tein maddesi çay tüketildikçe azaldığı için kafein gibi sabit bir değeri bulunmadığından herhangi bir bağımlılık etkisi yaratmamaktadır.

Kalp Krizini Önlemek için Çay
Bayanların damar sistemleri erkeklerin oranına göre daha zayıftır ve çabuk kalp krizi riskine neden olmaktadır. Ancak Hollanda merkezli olarak gerçekleştirilen ve tam 5 yıl süren bir araştırma doğrultusunda çay tüketen bayanların çay tüketmeyen bayanlara oran ile kalp krizi olasığını yaşamaları kat kat daha azdır.

Ağız Sağlığı için Çay
İçerisinde bol miktarda karışım bulunduran çay ağız sağlığına önemli derecede etkileri bulunmaktadır. Anti bakteriyel özelliklere sahip maddeler bulunduran çay bu bağlamda ağız sağlığı konusunda özellikle bakteriler ve yaralar ile savaşarak daha sağlıklı olmanızı sağlar.

Kategori:
Sağlık

Cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Modayeni
Modayeni.Net - Moda Haberleri - El işi iğne oyası Modelleri , oya örnekleri ve dahası..