Çeyizler İçin İğne Oyası Örnekleri

  6 sene önce yazıldı. Yazar:

  Türk danteli olarak ünlenen iğne oyası adını verdiğimiz bir nakış türüdür.İğne ve ipek iplikler ile yapılmaktadır.İğne oyaları genellikle havlu kenarlarına ,eşarplara ve masa örtüleri gibi yerlerde kullanılabilir.El emeği olması nedeniyle yapan sayısı azdır daha çok hazır olarak satın alınmaktadır. El emeği olması ise özgün ve emek verildiğinden dolayı değerli olur.

  İğne oyası örnekleri incelediğimizde genelde yazmalar ,tülbentler ,havlu kenarı , mutfak havluları ,vitrin takımları ,fiskos ve fular kenarlarına yapıldığını görmekteyiz.

  Yazmaların kenarlarına iğne oyası yapmak oldukça çok kullanılır bayanların genelde iğne oyası yapmayı tercih ettiği yer eşarplar ,baş örtüleri ve yazmalar olmaktadır.İğne oyası yapılan yazmalar ile uyum içerisinde olduğundan dolayı daha şık görünmektedir.Yıllardır bu yöntem ile eşarplara iğne oyası yapılmaktadır.Kızların çeyiz sandıklarında eksik olmayacak eşyalardandır.

  İğne oyası örnekleri arasında olan tülbent ise genelde yazmaya göre daha hafif oluşundan dolayı ve ince seyrek dokunduğundan dolayı iğne oyası yakışmaktadır.İğne oyası yapmayı bilen birisi için oldukça kolay olduğu kadar yapmayı bilmeyen birisi içinde uğraşmayı gerektircektir.Tülbente oya yapmanın birçok yolu vardır tığ ile yapılabilir ama iğne ile yapılması daha şık ve zarif gözükmesine yardımcı oluyor.20 – 25 TL gibi fiyatlara iğne oyası yapılmış tülbentler ve yazmalar bulabilirsiniz.

  Havlu kenarlarına iğne oyası yapmak en zahmetli işlerdendir.Nakış işi bittiğinde ortaya çıkacak ürün tam bir el emeği göz nuru olacaktır.Gösterişli oluşu ile hemen dikkat çekecektir.İğne oyası yapamayanlar için hazır iğne oyaları vardır fiyatları 10 – 20 TL aralığındadır.

  Son zamanlarda moda halini alan iğne oyaları vitrin rafları ve masa örtüleri için kullanımı yaygınlaşmaktadır.Özellikle dantelli fiskos modelleri tercihler arasındadır.Fiskos iğne oyası genelde geometrik şekillerin tekrarı ile ortaya çıkan bir nakış ürünüdür ve genelde sadece beyaz iplik ile yapılmaktadır.

  Çeyizler İçin İğne Oyası Örnekleri 2016

  Etiketler:
  Kategori:
  İğne Oyası

  Cevap yazın

  E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir