Cilt Tipine Göre Günlük Bakım

5 sene önce yazıldı. Yazar:

Sizlerin de bildiği gibi, herkesin kendine özgü bir hassasiyeti, bir cilt tipi ve doğallığı vardır. Bizler bu görüntümüzü korumak için çeşitli bakımlar yapmak mecburiyetindeyiz. Doğallığımızı korumak bizim elimizde iken cildimize yeteri kadar özen göstermiyoruz. Her kişinin cilt tipi farklıdır ve kullandığımız cilt bakım ürünleri cildimize çok iyi gelmeyebilir. Bu durumlarla karşılaşmamak için cildimizi iyi tanımalı ve kendimize güvenmeliyiz.

Bazı cilt tipleri birbirinden oldukça farklıdır. Eğer cildimiz kuru ise, yağlı ciltler için kullanılan bakım ürünleri cildimize çok daha zarar verebilir. Ya da hassas bir tenimiz varsa ve biz akneli ciltler için bakım ürünleri kullanırsak bazı sorunlar yaşamamız çok büyük bir olasılıktır.
Cilt tipine göre günlük bakım yaparken cilt temizliğimizden başlamalıyız. Cildimiz ne kadar iyi olursa, yaptığımız bakım da o kadar iyi olur. Artık her şey o kadar gelişti ki kendi maskenizi kendiniz yapabilir, cildinizi bitkisel bir yöntemle temizleyebilirsiniz.

Buhar banyosu yaparak hem gevşeyebilir hem de günlük bakımınızı yerine getirmek için bir aşama daha ilerlersiniz. Papatya ve nane karışımlı bir çayı kahve fincanına koyun. Bir bezi yüzünüze koyabilmek için dudak ve göz yerlerini kesin. Bezi yüzünüze tutun ve buharın sizi rahatlamasına izin verin. Bir süre sonra bezi yüzünüze yerleştirin ve rahatınıza bakın.

Sıra maskeye geldiğinde kullanabileceğiniz çeşit, çeşit maske olduğunu görebilirsiniz. Bunlardan bazıları; Tüm ciltler için uygun görülen çikolata maskesi, kuru ciltler için olan tutti frutti maskesi ve yağlı ciltler için kullanılması kesinlikle gerekli olan sebze maskesidir. Bunlar sadece bir kaçıdır. Tutti frutti maskesi aynı zamanda çatlak ciltler için de uygundur.

Cildinizde kuruyan maskenizi çıkarmak sizi uğraştırabilir. Bu işlemin daha kolay olabilmesi için cildinizi ılık bir bezle hafifçe silin. Bu cildinizin nemlenmesini sağlar. Maskenizi çıkardıktan sonra cildinizi tamamen nemlendirmek daha da kolaylaşacak. İyi nemlendiricilerinizden bir tanesini hafif, hafif dokunuşlarla yüzünüze uygulayın. Bu uygulamayı bitirip göz kreminizi de yavaşça sürdükten sonra işleminiz bitmiş olur.

Yedi tane cilt tipi vardır. Bunlar; normal cilt, karma cilt, kuru cilt, yağlı cilt, yağlı sivilceli cilt, yağlı hassas cilt ve son olarak da olgun cilt olarak adlandırılır.

Normal cilt; Lekesiz ve problemsiz bir cilt tipidir. Süt tipi temizleyiciler, Alkol oranı normal olan tonikler ve su içerikli nemlendiriciler bu cilt tipi için uygundur.

Karma cilt ise Burun, alın, çene ve genellikle t bölgesinde yağlanma görülen bir cilt tipidir. Siyah noktalar ve gözenekler oluşabilir. Bunu önleyecek ürünler süt tipi temizleyiciler, alkolü çok az olan tonikler, cildin yapısına göre nemlendirici ve gerekiyorsa göz çevresi için olan kremler bu yağlanmayı önleyebilir.

Kuru cilt; gözenekleri kapalı ve ufak olan bir cilttir. Ancak yağ oluşumu gerekenden az olduğu için mat bir görüntü katar cildinize. Cilt gergin olmasına rağmen çabuk kırışabilir. Bunun önlenmesi için süt tipi temizleyiciler. Az alkollü tonik, içerisinde yağ bulunduran nemlendiriciler, göz çevresi kremleri, besleyici gece kremleri ve ayrıca nemle birlikte yağ depo edebilecek maskeler.

Yağlı cilt; Görünümü normal ciltten fazla parlak olan, gözenekleri açık bir cilt tipidir. Jel türü temizleyiciler, alkollü tonikler, içerisinde su bulunduran nemlendiriciler ve sarkmanın önlemini almak için sıkılaştırıcı maskeler iyi bir çözüm yolu olarak gösterilir.

Yağlı sivilceli cilt; Sivilce, siyah nokta gibi kapalı gözeneklerden yağ fazlalığının dışarıya çıkamayıp orda birikmesiyle oluşan bir cilt türüdür. Antiseptik sabun kullanarak sorunlarınızı giderebilirsiniz.

Yağlı hassas cilt; Gözenekler genişlemiş ve açık olurlar. Bazı zamanlarda ise kırmızı lekeler görülen bu ciltte kaşınma ve yanma olabilir. Süt tipi temizleyici, alkolsüz tonik, alerjiyi yok edebilecek kremler ve içerisinde su bulunduran nemlendiriciler bu cildi temizleyebilir.

Olgun cilt; Hücre yaşam ritmini yavaşlatır ve sonucunda bu cilt tipi ortaya çıkar. Ölü hücreler çoğalır ve kaba bir görünüm verir. Bunların önlenmesi için vitamin e ve kipozom içeren kremler, kesinlikle alkolsüz tonik, alerji yok edici kremler ve içerisinde su bulunduran hafif nemlendiriciler kullanabilirsiniz.

Son olarak cildinize ve kendinize çok iyi bakın. Doğallığınızı koruyarak güzelliğinizi konuşturun. Günlük cilt bakımınızı aksatmayın. İyi bakımlar.

Kategori:
Sağlık

Cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Modayeni
Modayeni.Net - Moda Haberleri - El işi iğne oyası Modelleri , oya örnekleri ve dahası..