Ciltte Kırmızı Nokta ve Lekeler

4 sene önce yazıldı. Yazar:

Bayanların hemen hemen hepsinde belirli dönemlerde meydana gelen kırmızı nokta ve lekeler genel olarak alerjik bir reaksiyon olarak bilinmektedir. İnsan vücudunun tepki gösterdiği alerjik durumlar arasında ise deterjanlar, ev temizleme ürünleri, sabunlar ve ağır kimyasal içeren bakım ve sağlık ürünleridir. Alerji nedeni ile meydana gelecek olan ciltteki kırmızı lekelerin ve noktaların tepkime sonucu ortaya çıkma süresi ise ortalama 1 ile 2 saat arasında değişmektedir. Alerji nedeni ile meydana gelecek olan kırmızı nokta ve lekelerin yine ortadan kendiliğinden kaybolma süresi de birkaç saat içerisindedir. Bu gibi durumlarda korkulan bir şey olmamaktadır.

Yazımızın devamında ciltte meydana gelen kırmızı leke ve noktaların ne olduklarına ve neden meydana geldiklerini aktaralım;
Akne : Özellikle genç kızların ergenlik döneminde yüz bölgesinde çok sık gördükleri lekelerdir. Ciltteki ölü bakterilerin birleşimi ile meydana gelecek olan akneler başlangıçta sadece kırmızı bir nokta olarak belirir ve daha sonra büyür.

Kurdeşen : Çocuklarda meydana gelen kurdeşen gıdaların neden olduğu bir alerji türüdür. Gıdalardan alınacak olan alerji ile cildin bir çok bölgesinde tek tek veya çoklu olarak kırmızı noktalar belirir.

Böcek Isırıkları : Cildin hemen hemen her yerinde meydana gelebilecek kırmızı noktaların en temel nedeni böcek ısırıklarıdır. Özellikle sivri sinek tarafından ısırılması sonucu vücutta kırmızı bir leke belirir ve bu leke birkaç gün kaşıntı yapar.

Kızamık : Tedavisi için doktor kontrolü gereken kızamık rahatsızlığı özellikle çocuklarda görünmektedir. Tepkime sonrası ortalama 10 gün sonra belirtileri ortaya çıkan kızamıkta önce birkaç kırmızı nokta görünecek daha sonrada yüz dahil tüm vücutta kırmızı noktalar belirecektir.

Güneş Alerjisi : Eğer hassas bir cilde sahipseniz yaz güneşinden uzak durmalısınız. Güneşten gelen aşırı ultraviole ışınlar hasssas ciltlerde kırmızı lekeler oluşmasını sağlar. Bu lekeler bazı durumlarda kalıcı olmaktadır.

Doğum İzleri : Hamilelik süresince ve doğum gerçekleştikten sonra meydana gelecek olan doğum lekeleri bazı durumlarda kalıcı olmakta. Anne ve bebeklerde görünecek olan doğum lekeleri vücudun bir anda değişkenlik kazanmasından kaynaklanacak.

Cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Modayeni
Modayeni.Net - Moda Haberleri - El işi iğne oyası Modelleri , oya örnekleri ve dahası..