Dekorasyonun Hayatta ki Anlamı

4 sene önce yazıldı. Yazar:

İçinde yaşadığımız bu dünyada, tabiatın bize bahşettiği nice güzellikler vardır. Ormanlar, denizler, vadiler, şelaleler ve daha niceleri. Doğanın bu eşsiz düzeni aslında bize en basitinden Dekorasyonun anlamı değil midir? Ağaçların uzanışı, coğrafi kurallar ve süreksizlikler hepsi aslında doğal dekorasyon değil midir?
Geçmişten günümüze kadar doğada yaşamanın kuralları değişmiş hal böyle olunca dekorasyonun anlamı da değişmiştir. Önceden ortama ayak uydurmak olsa da günümüzde oturtulmuş düzene kolaylıklar sağlamak, göze hitap eden değişiklikler yapmaktır.
Bu sayede doğa ile uyum içerisinde mimari yapılar dekore edilmiş ve tabiata uyum sağlanmıştır. Tıpkı binaların şekillerinin ve tiplerinin bulundukları bölgenin yağış, nüfus, mevsimsel değişiklikler gibi özelliklerine göre dekore edilmesi gibi.
Daha sözlüksel tabir ile Dekorasyonun anlamı, herhangi bir mimari yapıyı iç ve dış olarak güzelleştirmek, kullanım amacına göre düzenlemek ve pratikleştirmektir. Dekorasyon 2 kısım da incelenerek, iç ve dış dekorasyon olarak ele alınır.
İç Dekorasyon, istem dışı bile olsa her yapıda görebileceğimiz insanların rahat edebilmesi ve uyum sağlayabilmesi için iç ortamda yaptıkları düzenlerdir. Kelime 20 yy. başlarında kullanılmaya başlansa da geçmişe dönüp bakarsak veya tarihi yapıları incelersek geçmişten günümüze kadar bu düzen sağlama işlemi hep uygulanmıştır.

Mısır, Roma gibi antik uygarlıklarda kullandıkları yapıları göze hitap edecek şekilde biçimlendirmişler, el sanatlarının gelişmesiyle duvarları veyahut nesneleri şekillendirmişlerdir. Dekorasyonun anlamı işte o zamanlarda insanlarda bir tanım uyandırmaya yavaş yavaş başlamıştır.
Üstelik geçmişte kullanılan teknoloji ve aletlerin çağımızdan ne kadar geride olduğunu düşünürsek, dekorasyon işinde ne kadar başarılı olduklarını tarihi kalıntılarda görebiliriz.
Dış dekorasyon, daha çok insanın gözüne hitap edebilmek için yapılmış çalışmalardır. Ortaya konulan eserin albenisinin olmasını, diğer yapılardan ayrılmasını sağlamak gibi amaçlar güdülmüştür.

Her uygarlık kendini belki daha farklı gösterebilmek belki de diğer uygarlıklara üstünlük sağlayabilmek amacıyla kendine has mimariler sergilemiştirler. Roma da yüksek sütunlu dekorlar göze çarparken, Çin’de ufak ufak biçimlenmiş evler ve şekilli çatıları bulunan dekorları görebilmek mümkündür.

Günümüzde mi yoksa geçmişte mi dekorasyonda insanların daha başarılı olduğunu tartışmak neredeyse gereksizdir. Çünkü her kentin, her zamanın kendine has bir biçimi kendine has kültürü ve bunlara bağlı olarak dekorları vardır. Ancak üstünden yıllar geçse dahi Dekorasyonun anlamı hiçbir zaman değişmeyecektir. Değişecek bir şey varsa o da dekorların sanatla yoğurulma biçimidir.

Kategori:
Dekorasyon

Cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Modayeni
Modayeni.Net - Moda Haberleri - El işi iğne oyası Modelleri , oya örnekleri ve dahası..