Demir İçeren Meyve ve Sebzeler

4 sene önce yazıldı. Yazar:

İnsan vücudunun bay-bayan fark etmeksizin en çok ihtiyaç duyduğu vitaminler arasında demir ilk sırada yer almaktadır. Demir, hem bitkisel gıdalardan hem de hayvansal gıdalardan alınmak ile birlikte bitkisel gıdalardan alacağınız demir değeri daha yüksek ve daha sağlıklı olmaktadır. Demir eksikliğinize çözüm bulmak için hayvansal gıdalardan alacağınız demir oranı aynı zamanda özellikle 30’lu yaşların başında olan bayanlarda kolesterol sorunlarına neden açmaktadır. Bitkisel gıdalardan alınan demir, zengin bir içeriğe sahip olur iken hayvansal gıdalara göre vücut tarafından emilmesi daha yavaş sürmektedir.

Püf Noktası : Yeşil yapraklı sebzeleri kaynatarak veya haşlayarak değil çiğ olarak tüketmeniz bitkinin içerisindeki demir seviyesini korur ve daha fazla alınmasını sağlar.

Demir Bakımından Zengin Sebze ve Meyveler

Enginar : Demir eksikliği için tüketebileceğiniz sebzelerin başında enginar gelmektedir. Akdeniz bölgesi sebzeleri arasında yer alan enginar içerisinde 1,6 mg gibi yüksek bir oranda demir içermektedir. Enginarı çiğ olarak yediğinizde bu değeri alacağınız gibi eğer pişirerek yemeyi tercih ederseniz demir oranı 0,8 mg e düşmektedir. Enginar sadece demir eksikliğini gidermek için değil aynı zamanda içeriğinde çinko, magnezyum ve kalsiyum değerleri ile de her zaman tüketilmesi gereken sebzeler arasında yer almaktadır.

Ispanak : Demir eksikliği denildiğinde ülkemizde akla ilk gelen sebze kuşkusuz ki ıspanaktır. Milyonlarca kişi “ Temel Reis “ kahramanından da hatırlayacağı için 100 gram içerisinde 3 mg içeren bir sebzedir. Çok iyi ve faydalı bir sebze olan ıspanak aynı zamanda A vitamini, K vitamini, E vitamini ve C vitamini açısından da oldukça zengindir ve sofralarda haftada en az 2 kez yer verilmelidir.

Şeftali : Demir içeren meyveler arasında yaz aylarının en sevilen meyvelerinden olan şeftali ilk sırada yer alıyor. Sulu sulu enfes tadı ile farklı bir lezzet olan şeftali içerisinde bulundurmakta olduğu A, C, E ve K vitaminleri ile size 0,5 mg oranında demir sağlayacaktır.

Kuru Üzüm : Meyveler arasında en etkili gıdalardan biri de 1 kasesinde tam olarak 1,7 mg demir bulunduran kuru üzümdür.

Kategori:
Sağlık

Cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Modayeni
Modayeni.Net - Moda Haberleri - El işi iğne oyası Modelleri , oya örnekleri ve dahası..