Doğum Kontrol Hapı Nedir

4 sene önce yazıldı. Yazar:

Bir kadının her gün düzenli olarak alabileceği ve içerisinde bol miktarda östrojen ve progesteron içermesi ile gebeliği önleyici özelliğe sahip olan haplara doğum kontrol hapları denilmektedir. Ertesi gün haplarına oran ile daha sağlıklı bir sonuç alabileceğiniz doğum kontrol hapları yine ertesi gün haplarında olduğu gibi sadece cinsel ilişki sonrasında değil her gün düzenli olarak kullanılabildiği ve yan etkisi daha az olduğu için bayanlar tarafından tercih edilmektedir.

Doğum Kontrol Hapı Nasıl Çalışır ?
Bayanların her zaman kullanmak istedikleri ancak kafalarını karışması ile ikilemde kalan bayanlar için bilinmesi gereken en temel nokta doğum kontrol haplarının tamamen hormonsal olarak hazırlanıyor olması ve iki farklı şekilde hamileliği engelliyor olmasıdır. Bu iki şekil ise;
1- Hamileliğin oluşması için erkek spermi ile kadın yumurtasının buluşması gerekmektedir. Doğum kontrol hapları bu birleşmeyi engelleyerek hamile kalınmasını engellemektedir.
2- Erkek sperminin kadın yumurtasına ulaşmak için servikal mukus içerisinden gitmesi gerekmektedir. Doğum kontrol hapı burayı kalınlaştırarak spermin yumurtaya ulaşmasını engellemektedir.

Doğum Kontrol Hapı Nasıl Kullanılır ?
Ülkemizde sadece eczanelerde yasal olarak satılan doğum kontrol hapları bulunmaktadır. Bu hapları kullanır iken öncelike adet kanamasını takip eden ilk 3 gün içerisinde ilk doğum kontrol hapına başlanması gerekmektedir. Günde 1 adet alınacak olan doğum kontrol haplarının her gün aynı saatlerde alınması ise daha doğru kullanımıdır. Doğum kontrol hapınız 21 gün sonra bittikten sonra ikinci kutuya başlamadan önce en az bir gün ara vermelisiniz.

Doğum Kontrol Hapı Kullanırken Nelere Dikkat Edilmelidir ?
• Doğum kontrol hapı kullanımına kendiniz karar vermek yerine kesinlikle doktor tavsiyesi almalısınız. Bu hapları kullanmanızda herhangi bir engel olması durumunda doktorunuz sizi uyaracaktır.
• Eğer hamilelik süreciniz başladı ise doğum kontrol hapı kullanmalı hızlı bir şekilde bırakmalı ve doktor kontrolüne gitmelisiniz.
• Doğum kontrol hapının kullanım süresine kesinlikle ilk kanamadan sonra ilk 3 gün içerisinde başlanmalıdır.
Doğum kontrol haplarının bilinen net bir yan etkisi bulunmamaktadır. Ancak kişiden kişiye ve bünyeden bünyeye değişecek şekilde mide bulantısı, baş ağrısı ve mantar gibi yan etkileri olabilir.

Kategori:
Sağlık

Cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Modayeni
Modayeni.Net - Moda Haberleri - El işi iğne oyası Modelleri , oya örnekleri ve dahası..