Doğumdan Sonra Adet Düzensizliği

4 sene önce yazıldı. Yazar:

Zor bir gebelik döneminden geçen bayanlar gebelik döneminde vücuttaki hormon değişikliğinden kaynaklı doğum sonrasında adet düzensizlikleri görmektedir. Doğum sonrasında bayanların adet düzensizlikleri olabileceği gibi aynı zamanda adet döneminin daha fazla kanamalı ve daha fazla ağrılı geçmesi de normaldir. Bununla birlikte gebelik sonrasında adet döneminin ve düzene girmesi kişiden kişiye göre değişmektedir. Dikkat etmeniz gereken en önemli noktalardan biri de doğumdan sonra normal olarak 4 hafta boyunca aralıklar ile devam edecek olan kanamalardır. Bu kanamalar adet döneminin belirtisi değil postpartum kanamasıdır ve sadece doğumdan sonra görünmektedir.
Gebelikten sonra bayanların en büyük merakı kuşkusuz ki ne zaman adet görecekleridir. Bu kişiden kişiye göre değişir iken emzirmeyen annelerde genellikle 7 hafta ile 9 hafta içerisinde adet görme başlamaktadır. Emziren annelerde ise adet döngüsünün başlaması 6 ay ile 9 ay arasında değişiklik göstermektedir.

Doğumdan Sonra Adet Düzensizliği Nedenleri
En ufak stres ve sıkıntıda bile adet düzensizliği yaşayan bayanların gebelikten sonra adet düzensizliği görmeleri kaçınılmaz ve doğal bir durumdur. Gebelik döneminde vücuttaki hormonların değişiklik göstermesi doğumdan sonra zaman alacak bir işlemdir. Emziren ve emzirmeyen annelerde adet döngüsünün başla süresi değişiklik gösterir iken en temel nedeni ise şüphesiz ki ovülasyon yani yumurtacıkların yumurtalıktan çıkma süresi ile bağlantılıdır.

Doğumdan Sonra Adet Düzensizliği Tanısı
Zorlu geçen gebelik sürecinin ardından belirli bir süre adet görememek bir tanıdır ve adeta bir kural haline gelmiştir. Emziren ve emzirmeyen annelerde süreleri değişen adet döngüleri 3 ile 6 ay arasında rayına oturacaktır. Eğer bu süre içerisinde hala adet döngüsüne giremediyseniz doktorunuza muayene olmanızda fayda var.

Doğumdan Sonra Adet Düzensizliği Tedavisi
Doğumdan sonra uzun süreli olan ve tam bir düzene girmeyen, ağrılı ve çok kanamalı geçen adet döngüsü normaldir. Bu süreç içerisinde yaşanan durumdan cildiniz veya vücudunuz herhangi bir sorun görmeyecektir. Ancak yine de doğumdan birkaç hafta sonra aşırı kanamalı bir sorun yaşarsanız hızlı bir şekilde jinekolağa görünmelisiniz.

Kategori:
Sağlık

Cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Modayeni
Modayeni.Net - Moda Haberleri - El işi iğne oyası Modelleri , oya örnekleri ve dahası..