Ertesi Gün Hapı Nedir

4 sene önce yazıldı. Yazar:

Bayanların ve özellikle de evli bayanların hayatlarında kimi zaman kullanmak zorunda kaldıkları ertesi gün haplarının temel olarak görevi partnerleri ile birlikte korunmasız ilişki sonrasında kullanılan ve ana amacı hamile kalınmasını engellemek olan bir ilaçtır. Halk arasında doğru bilinen yanlışlar arasında ise ertesi gün haplarının %100 etkisi olduğudur. Bu yanlış bir bilgidir ve %100 gibi oran mümkün olmamaktadır. Ertesi gün hapını cinsel ilişkinin hemen arkasından ne kadar erken süre içerisinde alabilirseniz etkisi bir o kadar da fazla olacaktır. Ertesi gün hapının cinsel ilişki sonrasında en geç 72 saat içerisinde alınması gerektiğini de unutmamalısınız.

Ertesi Gün Hapı Ne İşe Yarar ?
Milyonlarca çiftin yanlış bildiği konulardan biri de cinsel ilişki sırasında hemen hamileliğin gerçekleştiğidir. Bu tamamen yanlıştır ve hamile kalınabilmesi için cinsel ilişki sonrasında en az 6 gün geçmesi gerekmektedir. Ertesi gün haplarının ne işe yaradığı ise bu 6 gün içerisinde erkeğin sperminin kadın yumurtalıkları ile birleşmesini engelleyerek yumurta üretmesini engellemektir. Ancak cinsel ilişkiden sonra ilk 72 saat sonrasına kadar ertesi gün hapını almadıysanız çok geç kalmış olabilir ve hamile kalmış olabilirsiniz.

Ertesi Gün Hapları Hangi Sıklık ile Kullanılmaktadır ?
Cinsel ilişki sırasında korunmadan ilişkiye giriyorsunuz ancak hamile kalmak istemiyor iseniz kullanacağınız ertesi gün haplarının kullanılmasında herhangi bir limitlendirme bulunmamaktadır. Ancak ertesi gün hapları düzenli bir korunma yöntemi değildir ve aşırı tüketimi sonrasında sağlık sorunlarına neden olabilir.

Kimler Ertesi Gün Haplarını Kullanmamalıdır ?
Cinsel ilişkinizin üzerinden 72 saat geçtikten sonra ertesi gün hapı kullanmanızın hiçbir faydası bulunmamaktadır. Bu yüzden korunmak için 72 saatten önce ertesi gün hapınızı almalısınız. Eğer süre geçti ise hap almayınız.
Eğer hamile olduğunuzu düşünüyorsanız veya hamilelik belirtilerinden herhangi birini yaşıyor, hissediyorsanız ertesi gün hapı kullanmadan doğrudan doktorunuz ile iletişime geçmelisiniz.
Kalp rahatsızlıkları, şeker hastalığı, karaciğer rahatsızlıkları, daha önec geçirilen bir felç veya göğüs hastalıklarına yakalandıysanız ertesi gün hapı kullanmadan önce kesinlikle doktor tavsiyesi almalısınız.

Kategori:
Sağlık

Cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Modayeni
Modayeni.Net - Moda Haberleri - El işi iğne oyası Modelleri , oya örnekleri ve dahası..