Gebelikte Kaşıntı

4 sene önce yazıldı. Yazar:

Hamile kalarak yavrularını dünyaya getirmeye hazırlanan anne adaylarının gebelik döneminde karşılaştıkları en büyük sorunlardan biri kaşıntılardır. Gebelik ile birlikte hormonlarda meydana gelen değişikliklerden dolayı bu süreçte vücutta kaşıntıların meydana gelmesi çok normaldir. Normal bir durum olmasına rağmen gebe bayanların en büyük sıkıntıları arasında yer alan kusma ve mide bulantıları kadar rahatsızlık verici bir durum olduğu da kaçınılmaz. Gebelik süresince yaşayacağınız kaşıntılar herhangi bir hastalığın tetikçisi olmayacağından ve bebeğinize bir zarar vermeyeceğinden sabretmeniz gerekir. Ancak gebe bile kalsanız kimi durumlarda egzema veya mantar rahatsızlığından kaşıntı yaşayabilirsiniz. Bu yüzden doktora görünerek kaşıntınızın sebebinin gebelik mi yoksa bu rahatsızlıklar mı olduğunu öğrenmelisiniz.

Kolestaz : Gebelik döneminde çok ender rastlanan bir rahatsızlık olan kolestaz önemlidir ve doktor kontrolü yapılması gerekmektedir. Vücuttaki değişiklik ile birlikte hormonlarda yaşanan dengesizlikler sonucu vücuttan atılması gereken safraların atılmaması durumunda meydana gelmektedir. Bu durum size değil fetüse zarar vereceği için kaşıntıların belirtisi olan kolestaz için doktorunuza başvurarak müdahale ettirmelisiniz.

Mantar Enfeksiyonu : Gebelik döneminizin başlaması ile birlikte özellikle vajina bölgesinde akıntı ile birlikte bir kaşınma hissediyorsanız nedeni genellikle mantar enfeksiyonudur. Bu kaşıntının size ve bebeğinize herhangi bir zararı olmaz iken çeşitli kremler kullanarak veya bol bol probiyotik tüketimi yaparak mantar enfeksiyonundan kurtulabilirsiniz. Anne karnındaki fetüsün sağlığı için kullanacağınız kreme doktorunuz karar vermelidir.

Cilt Çatlakları : Milyonlarca gebenin başına gelmesi doğal olan cilt çatlakları kaşıntının ana nedenidir. Hamileliğin genellikle 3.ayından sonra anne karnındaki fetüs gelişip cildinizin esnemesini sağlar iken bunun akabinde ciltte kaşıntılar meydana gelir. Hamilelik döneminin ardından ciltte meydana gelen çatlaklar uzun sürede kaybolur iken kaşıntılar ise gebelik süresi bittiğinde ortadan kalkacaktır.
Cilt çatlaklarından kaynaklanan gebelik kaşıntıları için doktorunuz ile görüşerek bol E vitamini içeren kremler veya yüzyıllardır hamileler için önerilmekte olan doğal bir yağ olan badem yağını kullanabilirsiniz. Özellikle karın bölgesinde meydana gelecek olan şiddetli çatlaklar ve kaşıntılar için badem yağı etkilidir.

Kategori:
Sağlık

Cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Modayeni
Modayeni.Net - Moda Haberleri - El işi iğne oyası Modelleri , oya örnekleri ve dahası..