Gebelikte Orta Kulak İltihabı Tedavisi

4 sene önce yazıldı. Yazar:

İnsan vücudunun en hassas ve dışarıdan en çok hasar olan bölgeleri arasında kulaklarımız ilk sırada yer almaktadır. Karmaşık yapısı ile bilinen kulaklar dışarıdan gelecek olan tüm çevre faktörleri ile gelecek bakterilere karşı açık bir ortam oluşturmaktadır. Kulak iltihabının oluşmasının en temel nedeni ise patojenlerdir. İç, orta ve dış olmak üzere üç farklı bölgeden oluşan kulaklar özellikle anne adaylarını oldukça fazla zorlamaktadır. Gebelik döneminde vücutları daha hassas ve daha narin olan bayanlar bu süreçte kulak iltihabı ile karşı karşıya kalır iken bebeklerine zarar geleceği düşüncesi ile ilaç kullanmaya çekinmekte. Ancak doktor kontrolü ve onayı ile alınacak ilaçlar ile gebelikte orta kulak iltihabı ile mücadele edilmektedir.

Gebelikte Kulak İltihabı Neden Olur?
Orta kulak iltihabının temel nedeni dışarıdan gelecek olan bakteri ve virüslerdir. Bu gerek gebelikte gerekse de normal yaşantınızda rastlayacağınız bir durum olur iken yukarıda da belirttiğimiz gibi gebelik sürecinde vücudunuz daha hassas olacağı için dışarıdan gelecek bakteri ve virüslere daha açıktır. Orta kulak iltihabının vücuttaki belirtileri arasında ise baş ağrısı ve kulak ağrısıdır. Gebelik süresi boyunca hem kendi sağlığınız hem de bebeğinizin sağlığı için dış etkenlere karşı daha korumacı olmalı ve dikkat etmelisiniz.

Gebelikte Orta Kulak İltihabı Tedavisi
Hamilelik döneminde anne adaylarının doktor onayı olmadan herhangi bir ilaç kullanması tehlikeli ve yasaktır. İlerlemiş orta kulak iltihabı için doktor tedavisi görecek olan bayanlar için doktorları bebeğe veya fetusa zarar vermeyecek antibiyotikler ile bu hastalığı yenmenizi sağlayacaktır.
Gebelik döneminde orta kulak iltihabının başlangıç aşamasında iseniz doktora gitmeden evinizde pratik yöntemler ile orta kulak iltihabını başlangıç noktasında iken giderebilirsiniz. Kulak ağrısı yaşıyorsanız evinizde sıcak bir havlu ısıtarak kulağınıza kompleks yaparak ağrıların hafiflenmesini sağlayacaktır. Eğer kulak ağrısı ile birlikte kulak tıkanıklığı yaşıyor iseniz sağ zeytin yağından sadece birkaç damla damlattığınız da kulaklarınızın tıkanıklığını da açabilirsiniz.

Kategori:
Sağlık

Cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Modayeni
Modayeni.Net - Moda Haberleri - El işi iğne oyası Modelleri , oya örnekleri ve dahası..