Güneş Işınlarının Zararları ve Korunma Yolları

5 sene önce yazıldı. Yazar:

Ülkemizde kavurucu sıcakların gelmesi ile birlikte milyonlarca kişi zararlı güneş ışınlarından nasıl kurtulacağı konusunda çözüm yolları aramaya başladı. Bizde yazımızda sizi güneş ışınlarından koruyacak yöntemler ve güneş ışınlarının başlıca zararlarından bahsetmek istiyoruz.

Güneş Işınlarının Zararları
Bayanlar özellikle solaryuma girmemek için doğal güneş ışınlarından faydalanarak bronzlaşma yollarına dener iken kısa sürede cildinizi güzel gösterecek bu doğal yanıklar daha sonra önemli rahatsızlıklara neden olacaktır. Güneş ışınlarının bayanlar üzerinde en temel zararları arasında şüphesiz ki ilk sırada ciltte meydana getireceği kırışıklıklar ve güneş yanık izleridir. Güneşten korunmayan ve zararlı güneş ışınlarına maruz kalan ciltlerin kısa süre içerisinde 10 yaş daha yaşlı görüneceği kanıtlanmıştır.
Zararlı güneş ışınlarının akut zararları bir yana kronik zararları daha önemli ve daha kalıcı problemler ortaya çıkartacaktır. Ciddi bir rahatsızlığa sebep olacak zararlı güneş ışınları özellikle gözlerin görme yetisini kaybetmesine ve bağışıklık sisteminin bozulmasına neden olmaktadır.

Güneş Işınlarından Korunma Yolları Nelerdir?
• Güneş ışınlarının zararlarından korunmak için öncelikle alabileceğiniz önlem güneşin çok yoğun olduğu saatlerde dışarıda olmamak ve kendinizi güneş ışınlarından korumaktır. Özellikle saat 11:00 ile 14:00 arasında güneş ışınları çok zararlıdır.
• Güneş ışınlarından korunmak için kenarları ile de sizi koruyacak büyük şapkalar kullanın.
• Yaz sıcaklarında kalın ve kat kat giyinmek yerine daha ince ve hafif kıyafetler tercih etmelisiniz.
• Güneş ışınlarından korunmak için eczanelerden alabileceğiniz güneş kremleri kullanmalısınız. Güneş kremi seçerken dikkat etmeniz gereken nokta ise cildiniz için en uygun olan kremi bulmaktır. Her cilt aynı tepkimeyi vermeyeceği için bu konuda kararınızı doktor eşliğinde vermenizde fayda var. Doktorunuz size cildiniz için en uygun güneş kremini önerecektir.
• Güneş ışınlarının gözlerinize direk tepki etmesini engellemek için kaliteli ve kalın camlara sahip olan güneş gözlükleri kullanmalısınız. Hayati önem taşımakta olan güneş gözlükleri gözlerinizi güneşin tüm zararlarından kullanacaktır. Güneş kremi seçerken kesinlikle güvenilmeyen markalar ve ucuz gözlükler kullanmayınız. Bunlar gözünüze daha fazla zarar verecektir.

Kategori:
Sağlık

Cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Modayeni
Modayeni.Net - Moda Haberleri - El işi iğne oyası Modelleri , oya örnekleri ve dahası..