Hamilelikte Kalp Çarpıntısı

4 sene önce yazıldı. Yazar:

Hamile bayanların hemen hemen hepsinde belirli dönemlerde kalp çarpıntısı görünmektedir. Kalbinizin bazı günler ve anlarda sanki dışarı çıkacakmış gibi hissetmenizi ve nefes alıp vermekte zorlayacak olan kap çarpıntısı özellikle hormonların değişmesinden sonra kan yoğunluğunun artmasından kaynaklı görülmektedir. Hamilelik sürecinde kalp çarpıntılarının gördüğü dönemlerden biri de doğum stresi yaşandığı anlardır. Gebelik döneminde oldukça hassas bir hal alan bayanlar yaşanan kalp çarpıntılarında oldukça büyük korku yaşamakta.
İsterseniz ayrıntılı olarak hamilelikte kalp çarpmasına neden olan durumları aktaralım.

Hamilelikte Kalp Çarpıntısı Nedenleri
Artan Kan Hacmi : Hamilelik döneminin başlaması ile hayatınız adeta yeniden başlayacak. Hamile olmayan bir bayanın kan hacmi hamile bir kadına oran ile %50 daha azdır. Gece bayanlarda hem bebek gelişimi hem de anne adayının yaşamaına sürekli olarak devam edebilmesi için iki kat kan ihtiyacı bulunmaktadır.
Hamilelik döneminde kalp çarpıntılarının yaşanmasının en büyük nedeni olan %50 fazla kan, kalbin daha fazla ve daha hızlı çalışmasını sağlamakta, basınç sorunu ortaya çıkartacağı için çarpıntı hissetmenizi sağlamaktadır. Kan hacmi ile birlikte gelen kalp çarpıntıları sadece birkaç saniye sürecek ve kendiliğinden geçecektir. Korkulan bir durum olmamasına rağmen devamı durumunda doktora görünmelisiniz.
Progesteron : Hamilelik dönemi ile birlikte yapmam dediğiniz herşeyi yapabilir veya alınmam dediğiniz herşeyden alınabilecek kadar kırılgan ve hassas bir dönemdir. Bu dönemde bu hormona verilen isim ise Progesteron’dur. Duygusal ve fiziksel değişimlerin nedeni olan Progesteron, hamilelik döneminde normalden 10 kat fazla salgılanmaktadır.
Progesteron hormonunun kalp çarpıntılarına neden olduğu dönem ise gebeliğinizin ilk 3 haftasıdır. Bu haftalar arasında Progesteron hormonu çok fazla salgılanacağı için kalp artışında hızlanma meydana gelmesini sağlamaktadır.
Stres : Hamile bayanların en çok uzak durmaları gereken şey strestir. Hamile olduğunuzu andan itibaren vücudunuzad yaşanacak olan fiziksel değişiklik, ruh halinizdeki değişiklikler, endişeler ve neler olacak soruları sizi strese sokacaktır. Stres, gerek hamilelik döneminde gerekse de normal yaşantıda kalbi yoracağı için çarpıntıların ana nedenidir.

Kategori:
Sağlık

Cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Modayeni
Modayeni.Net - Moda Haberleri - El işi iğne oyası Modelleri , oya örnekleri ve dahası..