Hamilelikte Mide Bulantısına Ne İyi Gelir

5 sene önce yazıldı. Yazar:

Hamilelik dönemi her bayan için zor ve bazen katlanılmaz bir durum almaktadır. Hamile kalan bayanların %90’ında görünmekte olan mide bulantısı ise resmen hamileliğin bir parçası olarak hayatımıza girmekte. Genellikle gebeliğinde 6.haftasından başlayarak sonuna kadar devam edecek olan mide bulantılarının sebebi ise hızlı hormon değişikliğidir ve normaldir. Gebelik boyunca özellikle sabah uyandığınızda mide bulantılarınız çok fazla olur iken gün içerisinde özellikle gün sonlarına doğru mide bulantınız azalacaktır. Hamilelik süresince yaşanacak olan mide bulantılarına en iyi gelen şeyler arasında ise çubuk kraker ilk sırada yer almakta.

Hamilelikte Mide Bulantısı Nedenleri

Temel olarak hormonların bir anda yükselmesi ile meydana gelen mide bulantılarına neden olan faktörleri inceleyelim.

İnsan Koryonik Gonadotropin: hCG yani İnsan Koryonik Gonadotropin olarak bilinen hormonun yükselmesi ile ortaya çıkan mide bulantıları netlik kazanır iken bunun hamilelik sırasındaki mide bulantıları ile bağlantılı olup olmadığı henüz kanıtlanmış değildir. hCG hormonu hamilelik süresince sürekli olarak yükselip düşecek iken en yüksek olduğu dönemlerde mide bulantısı ile birlikte kusma da meydana getirecektir.

Östrojen: Gebeliğin başlaması ile birlikte hormonlarınız hızla yükselerek değiştirilir iken östrojen hormonu mide bulantılarının en büyük şüphelisi olarak dikkat çekiyor. Östrojen hormonu aynı zamanda koku alma yetinizi de arttıracak, en sevdiğiniz gıdalara karşı daha hassas olmanızı ve kokladığınızda mide bulantısı hissetmenizi sağlayacak.

Hamilelikte Mide Bulantısına Ne İyi Gelir

Yazımızın başında hamilelik sürecinde mide bulantılarınıza en iyi gelecek şeyin tuzlu kraker olduğunu belirtmiştik. Tuzlu kraker hem hafif bir atıştırmalık hem de fazla kilo yapmaması nedeni ile her gebenin yanından ayırmaması gereken bir gıdadır.

Zencefil çayı sadece gebelik süresinde değil normal hayatta da mide bulantısı için birebirdir. Bir bardak sıcak su içerisine atacağınız zencefili 10 dakika demledikten sonra içmeniz mide bulantınızı anında geçirecektir. Çoğu gebede yapılan araştırmalarda ve testlerde ise sadece zencefil koklamanın bile mide bulantısını geçirdiği belirtilmektedir.

Kategori:
Sağlık

Cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Modayeni
Modayeni.Net - Moda Haberleri - El işi iğne oyası Modelleri , oya örnekleri ve dahası..