Hamilelikte Oje Sürmek Zararlı mı

4 sene önce yazıldı. Yazar:

Hamilelik dönemi bayanlar için hem en güzel hem de en zor zamanların başlangıcıdır. 9 ay boyunca karınlarında taşıyacakları yavrularını sağ salim bir şekilde dünyaya getirmek isteyen anne adayları hamilelik döneminde pek çok noktaya özen göstermekte, dikkat etmektedir. Hamilelik döneminde bayanların ve özellikle de genç anne adaylarının dikkat etmesi gereken noktalardan biri de oje sürmek ve oje temizlemektir. Oje ve oje temizleyici ürünlerin içerisinde bol miktarda fitalat ve yanıcı hidrokarbür bulundurması nedeni ile anne karnında gelişmekte olan fetüsü olumsuz etkilemektedir. Oje ve oje çıkarıcı ürünlerin anne karnındaki fetüse en büyük zararları ise zihinsel gelişimde sorunlar, fetüse zarar vermek ve yavaş büyüme-gelişme geçirmektir.

Aşağıda sizlere oje ve oje çıkarıcı ürünlerin içerisinde yer alan maddeler ve zararlarını aktarmak istiyoruz.
Tolüren : Genellikle Tulu ağacından üretilen ve Güney Amerika bölgesinde yetişen bu madde oje çıkartmak için kullanılan kimyasal bir karışımdır. Rensiz, kokusuz ve berrak bir madde olarak bilinen bu kimyasal karışım genellikle bayanların oje çıkartmak için kullandıkları tüm aseton markalarının ürünlerinde yer alacak. Tolüren’e maruz kalan anne adaylarında bebeklerin gelişimine zarar vereceği gibi anne adaylarının da sinir sisteminde sorunlar meydana gelmesini sağlar.
Hamilelik döneminde tolüren içeren maddeler ile haşır neşir olan anne adaylarının karınlarında fetüste başlıca olarak zihinsel gelişim ve çeşitli doğum kusurları meydana gelme olasığı yüksektir.

Formaldehüt : Hamile bayanlar üzerinde olumsuz etkileri kesin olarak bilinmese de zarar vereceği yönünde pek çok açıklama yapılmakta. Anne adaylarına çeşitli sağlık örgütleri tarafından resmi testler yapılmasa da bu maddeden uzak durması önerilir. Hemen hemen tüm kişisel bakım ürünlerinde ve özellikle oyuncaklarda formaldehüt maddesi yer alır.

Fitalat : Hem oje yapımında hem de oje çıkarıcı kozmetik ürünlerin yapımında bolca kullanılan fitalat maddesi fetüse zarar veren içeriğe sahiptir. Güçlü bir kimyasal olduğu için anne adaylarının uzak durması gereken fitalat maddesi oje ve oje çıkarıcılarda yer aldığı için hamilelik döneminde ojelerde uzak durmalısınız.

Kategori:
Sağlık

Cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Modayeni
Modayeni.Net - Moda Haberleri - El işi iğne oyası Modelleri , oya örnekleri ve dahası..