İğne Oyası Modelleri ve Tarihi

  6 sene önce yazıldı. Yazar:

  Oyalar geleneksel el sanatlarımızda çok önemli bir yer sahibi. “Genellikle ipek ibrişim kullanarak iğne, mekik, tığ veya firkete ile yapılan ince dantel.” Şeklinde bir sözlük tanımı bulunuyor.
  Oya tekniği örgü olan bir dantel türüdür demek yanlış olmaz. Örücülük sanatı ne zaman başladı sorusuna net bir cevabımız yok ancak bir fikir yürütmek gerekirse insanların örtünmeye başladığı zamanlarda ortaya çıktığını söyleyebiliriz.
  Osmanlı İmparatorluğunun her döneminde hem saray hayatında hem de sosyal hayatta oyalara çok önem verilmişti. Cumhuriyet dönemindeyse iğne oyası pek ilgi görmüyor. İğne oyası tarihinin devamını geleneksel yollara borçlu diyebiliriz.
  Osmanlı ile Türkiye’yi karşılaştırırsak iğne oyalarının yapım tekniklerinde çok değişiklik olmadığını görüyoruz. Özellikle geleneksel yaşamın Türkiye’den uzaklaşmasıyla birlikte oyacılığa olan ilgi iyice azalmıştır. Eski zamanlarda iğne oyası için ipek kullanılırken artık pamuk iplikler daha fazla tercih ediliyor.
  Türkiye’de hala bazı yörelerde satmak için oya üretenler mevcut. Ancak bu üreticilerin temel amacı para olduğu için ipek, pamuk gibi iplikler yerine daha ucuz bir malzeme olan naylon ipliği tercih ediyorlar.
  İğne oyasının tarihi hakkında bilinen çok şey olmasa da önemli bir sanatsal değer olduğu gerçek ancak bu sanatın yozlaştırmadan koruduğumuz pek söylenemez.

  iğne oyası modelleri (1) iğne oyası modelleri (2) iğne oyası modelleri (3)

  Kategori:
  İğne Oyası

  Cevap yazın

  E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir