İğne Oyası Yazma Kenarı Örnekleri

  6 sene önce yazıldı. Yazar:

  Ne güzeldir o kız çeyizi hazırlıklarındaki tatlı telaş, Herkes bir uçundan tutar eksikleri tamamlamak için. Eskiden kızlar bir araya gelir bütün gece el işi yapar hem de sohbet ederlerdi. Gün geçtikçe yalnızlaşan ve bazı gelenek görenekler sadece kırsal kesimde kalan bu güzel günler kalabalıklaşan şehir hayatı ve mefruşatta birçok şeyin artık satılıyor olmasından kaynaklansa da hala bazı şeyler değişmedi. Kız çocukları dünyaya geldiklerinden itibaren anneler hep arttırdıkları üç beş kuruşla kızının çeyizine yazmalar, havlular alarak geleceğe hazırlık yapmaya devam ediyor. Ayrıca birçok bayan hem tesettürlü, hem de açık hala yazma kullanıyor. Bu sebepten dolayı yazmalar ve tabiki kenar süslerinden iğne oyası da varlığını gelişerek devam ettiriyor.
  İğne oyası oldukça meşakkatli ve öğrenmesi açısından ise sizin el becerinize göre zor olsa da yapanlar için bir o kadar kolay. En kolay iğne oyası zürafa denen yazma kenarına yazmanın akmaması için kıvırarak sıra geçilmesi ile yapılandır. Zürafanın üstüne tığ işi oyalarda yapılmaktadır.
  İğne oyaları tek ren çift renk hatta karışık çiçek desenleri ile yazmaları süslemekte ve yazmaya ayrı bir ahenk, ayrı bir güzellik katmaktadır. İğne oyasının yapılışı ve kullanılan ipinden dolayıda oldukça düzgün durduğundan birçok bayan tarafından boyunlarına bir kolye gibi süs verdiğinden fular olarak ta kullanılmaktadır.
  Her genç kızın çeyizinde muhakkak beş altı tane iğne oyalı yazma bulunur. İğne oyasında yazmanın modeline göre seçilen renklerle ve yazma içindeki desene uygun olarak motifler seçilerek yapılır. O yüzden yazmayla oldukça bütünleşmiş bir görüntüsü vardır.
  Sade renkli yazmalarda ise genelde bir ton koyu ip kullanılarak kontur geçilmiş gibi iğne oyası işlenir. Kapalı bayanların günlük hayatta sadece evlerinde değil her yerde bile takabilecekleri kadar şık ve kullanışlıdır. Hatta iğne oyaları o kadar sağlam yapılır ki tülbent eskidiğinde bile oya hala sağlamdır. Böyle durumlarda ise oya yeniden değerlendirilerek başka bir yazmaya aktarılır. Yani iğne oyası ömürlüktür.

  İğne Oyası Yazma Modelleri

  Kategori:
  İğne Oyası

  Cevap yazın

  E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir