İğne Oyası Yazma Kenarı Örnekleri

  7 sene önce yazıldı. Yazar:

  Birbirinden güzel iğne oyası yazma kenarı modellerimizle büyülenmek ister misiniz? Tüm hanımlar maharetlidir ama bazıları daha maharetlidir. Daha az maharetli olanların kapasitesi daha çok maharetli olanların kapasitesinden daha az değildir!

  İğne oyası yazma; el emeği ve göz nurunun paha biçilmez ürünleri olarak yaşamımızı süslerken aynı zamanda coğrafik kültürümüzün birer timsali olan ve Anadolu hanımlarımızın el emeği göz nuru iğne oyası yazma kenarı örnekleri çeşitli yerleşim yerlerine göre farklılık arz ediyor.

  Namaz örtüleri oyaları-çember oyalar-tığ işi yazma kenarı –iğne işi yazma kenarları gibi çok çeşitli modellerde nakış nakış işlenen iğne oyası yazma kenarları hanım kızlarımızın çeyiz sandığının vaz geçilmez unsurları olarak yüzyıllardır süre geliyor.

  Güneydoğuya has Marhama oyaları taze gelinlerin başını süslerken güzelliklerine güzellik katıyor.

  İğne Oyası Yazma Kenarı Örnekleri (3)

  İğne Oyası Yazma Kenarı Örnekleri (3)

  Gelin tacı oyası modelleri mutfak havluları etrafını süsleyen iğne oyaları, daha ince işçilik isteyen hafif iğne oyaları, geleneğimizin bir parçası olan mevlit örtüleri oya modelleri, Tığ oyası örnekleri çiçekli ince yemeni modelleri ağır tığ iğne oyaları ve pul boncuklarla bezenmiş kırmızı-mavi-yeşil ve sarı yemen iğne oyaları ve 3 yapraklı-4 yapraklı ve 5 yapraklı iğne kenar oyaları birbirinden farklı renklerle Anadolu’muzun gencecik hanım elleri tarafından sabırla örülen iğne oyası yazma kenarları çeyiz sandıklarını süslüyor.

  Günümüzde internetin hemen hemen her eve ve mekana girmesiyle bu zenginlikler anlık olarak paylaşılabilmektedir.

  Hanımlar üşenmeden ve sıkılmadan telefon kameraları ile maharetlerini videolara çekerek enerjilerini iğne oyası yazma kenarı örmekle harcamak isteyen binlerce meraklı genç kıza bir nevi online eğitim verircesine sergilerken ülkenin dört bir yanında kurulan sosyal ağlarda sıkı dostluklara da ön ayak oluyorlar.

  İğne oyası zürafa modeli, tülbent iğne oyası, kelebek modeli iğne oyası ve iğne oyası fiyonk modeller birbirinden güzel renk ve desenlerde kalpten kalbe işleniyor.

  İğne oyası yazma kenarı desenleri ülkenin farklı yörelerinde birbirinden farklı yüzlerce model ve desende üretiliyor.

  İyi bir iğne oyası ustası olmak sabır maharet azim el emeği ve göz nuru isteyen bir iştir.

   

  İğne Oyası Yazma Kenarı Örnekleri (1)

  İğne Oyası Yazma Kenarı Örnekleri (1)

  İğne Oyası Yazma Kenarı Örnekleri (2)

  İğne Oyası Yazma Kenarı Örnekleri (2)

  İğne Oyası Yazma Kenarı Örnekleri (4)

  İğne Oyası Yazma Kenarı Örnekleri (4)

  Kategori:
  İğne Oyası

  Cevap yazın

  E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir