İğne Oyası Yemeni Örnekleri

  6 sene önce yazıldı. Yazar:

  Belli bir yaşa gelen genç kızlarımızın evlilik hazırlıkları nedeniyle yaşadıkları tatlı bir telaşları vardır. Aslında kız anneleri hep onların bir gün evleneceklerini hesaba katıp her pazara çıkışlarında veya özel günlerde bir yemeni bir havlu alarak zaten çeyizlerini yavaş yavaş hazırlamaya başlamışlardır. Eskiden sandık içlerine konup muhafaza edilen bu çeyizlikler artık sandık yerine dolaplarda muhafaza edilse de genç kızlar tarafından arada sırada açılarak kullanacakları günün hayaliyle kontrol edilir. Eksiklikleri varsa dile getirilir.

  Çeyizlerin değişmeyenlerinden biridir yemeniler. Renk renk çeşit çeşit işlenerek kullanılacakları güne kadar muhafaza edilen. Sadece tesettür giyimin bir parçası olmayan yemeniler açık bayanlarında çeyizlerinde bulunur. Gerek baş örtmek için gerek fular olarak kullanmak için gerekse dini inançlarını yaşarken kullanmak için. Yemenilere işlenecek kenar oyaları yapılmadan önce iğne oyası ile çevresi geçilerek tığ işi ile motiflerin yapılarak daha güzel ve düzgün görünmesi sağlanır. Ayrıca sadece iğne oyasında da yemeni örnekleri mevcut olup rengârenk işlenerek yemeni deki güller adeta kenar oyası ile bütünleştirilir. İğne oyası yapılışı açısından biraz uğraştırıcı ve zor olan bir el emeğidir. Fakat yemeninin kenar oyası bittiğinde ise bu meşakkatli uğraşmanın karşılı alınmış olur. Yemeni kenarlarının saklama payları yapıldıktan sonra yapılan renk renk motifler pul boncuk halkalar eklenerek te yapılarak değişik modeller çıkarılmaktadır.
  Günlük hayatta da birçok kapalı bayanın kullandığı yemeniler, çeyizlerde yapıldığı gibi iğne oyası modelleri işlenerek kullanılır. Hiç bir bayan yemenisini oyalamadan kullanmaz. O yüzden her geçen gün yeni modeller çıkartan marifetli hanımlar, iğne oyasını büyük bir keyifle yapmaktadırlar. İğne oyası ile yapılan yemeniler adeta altın sırma işlenmiş gibidir. Renklerin seçimi genelde yemeni deki renkler ile seçilerek, tek renk veya birçok renk ip kullanılarak yapılabilir. Genelde iğne oyasında polyester ip ile ipek ip kullanılmaktadır. İğne oyası yapanlar bir makasını iki iğnesini özel olarak seçer ve muhafaza eder.

  En kolay örneklerden biri olan genelde yemeninin ilk kat payının da yapıldığı zürafa modeli birçok bayan tarafından bilindiği gibi yeni öğrenenlerin de ilk uygulamalarından biridir.
  Yemeniler genelde tek renk ten yapılacağında yemeninin renginin bir ton koyusu seçilerek yapılır buda oyayı ön plana çıkartmaktadır. Oyaların küçük veya büyük oluşları da yemeni deki desenlere göre belirlenmektedir

  İğne Oyası Modelleri

  Kategori:
  İğne Oyası

  Cevap yazın

  E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir