İğne Oyası Yöresel Modeller 2015

  6 sene önce yazıldı. Yazar:

  Her hanımefendinin kendine has farklı farklı el becerileri bulunmaktadır. Kimileri oya örgü işleri ile kimileri iğne oyası modelleri ile kimileri de ahşap boyamalar vb. gibi uğraşılarda bulunur. Her işin kendine has bir zorluğu elbette bulunmaktadır fakat iğne oyası modellerinin yapımı biraz daha farklıdır. Oldukça zahmetli olmasına rağmen iğne oyası son yıllarda oldukça popülerliğini arttırmıştır.
  İğne oyası modelleri yapıldığı bölgeden bölgeye yöreden yöreye değişiklikler göstermektedir. Yöresel oya örnekleri modelleri yapılırken genellikle iğne oyası ile çiçek ve hayvan motifleri ile süslenerek oluşturulur. Ülkemizde farklı farklı bölgeleri yöresel iğne oyası modelleri bulunmaktadır. Örnek : Rize iğne oyası modelleri , Muğla iğne oyası modelleri , Gönen iğne oyası modelleri vb. gibi. Yoğun uğraşı isteyen iğne oyası modelleri yapıldığı yörelerin kültürel özelliklerini yansıtmaktadır. Bu yazımızda da sizlere farklı yörelere ait olan iğne oyası modellerini tanıtacağız.

  Yöresel oya modelleri ile birçok işlemeler yapılmaktadır. Havlu kenarları , oda takımları , eşarp , namaz örtüleri gibi. Son yıllarda ilginin artmasıyla birlikte iğne oyası sektöründe de ciddi ilerlemeler meydana gelmiştir. İğne oyası işine gerçekten önem gösterildiğin de ve ilgi odağı verildiğinde çok güzel işlemeler ortaya çıkmaktadır. Zevkle aşkla yapılan iğne oyası modelleri bayanların beğenisini kazanmaktadır. Uzun zaman alması ve zahmetli olması nedeniyle iğne oyası modelleri işlemeleri oldukça değerlidir.

  İğne oyaları genellikle kızlarımızın çeyizlerine konmak için hazırlanmaktadır. İş böyle olunca her geçen yıl yeni iğne oyası modelleri 2015 hanımların karşısına çıkmaktadır. Aşağıdaki resimler yöresel iğne oyası modellerini resmin üzerine tıklayarak büyülterek inceleyebilirsiniz.

  İğne Oyası  Yöresel Modeller Örnekleri

  Kategori:
  İğne Oyası

  Cevap yazın

  E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir