Kafein Bağımlılığı ve Neden Oldukları

4 sene önce yazıldı. Yazar:

Ülkemizde bağımlılık sorunları her geçen gün artar iken son yıllarda alkol ve sigara bağımlılığından sonra kafein bağımlılığı da milyonlarca bayanın sorunu olarak belirmekte. Her ne kadar sigara ve alkol bağımlılığı kadar tehlikeli ve ölümcül olmasa da kafein bağımlılığından kurtulduğunuz zaman çeşitli yan etkilere yol açabilir. Kafein bağımlısı olan ve bu bağımlılıktan kurtulmayı başaran bayanlarda bünyeye göre orta veya çok şiddetli etkiler görünmesi normaldir. Kafein bağımlısı olan bir kişi, ihtiyaç duyduğu kafeini alamadığı zaman özellikle konsantrasyon zorluğu, bağ ağrısı ve uyuşukluk gibi yan etkiler ile karşı karşıya kalacaktır.

Kafein Bağımlılığı ve Baş Ağrıları
Kafein bağımlısısınız ve artık bu bağımlılıktan kurtulmak için kafein almamaya başlıyor iseniz en büyük belirti olarak baş ağrısı göreceksiniz. Kafein bağımlılığına bağlı olarak hissedeceğiniz baş ağrıları kafeini bıraktıktan ortalama 12 saat sonra hissettirecektir. 12 saat sonra hissedeceğiniz baş ağrısı daha sonra saatler ilerledikçe baş ağrılarının şiddetli bir şekilde olduğunu göreceksiniz. Bu ağrıların şiddeti her bayanda farklılık gösterecek ve çekilmez duruma geldiğinde doktor kontrolünden geçilmesi gerekmektedir.
Uyuşukluk
Kafein bağımlılığınızdan kurtulmak için artık tüketmiyorsanız en büyük belirtilerden biri olan uyuşukluk ve uykusuzluk ile karşı karşıya kalabilirsiniz. Uyuşukluk ve uykusuzluk belirtileri yine baş ağrılarında olduğu gibi 12 saatten sonra ortaya çıkar iken şiddeti her bayanda değişiklik göstermektedir. Eğer kafein almayı bıraktığınızda uyuşukluklarınız artıyor ve çekilmez hale geliyor ise doktor kontolüne gitmelisiniz.
Konsantrasyon Eksikliği
Gün içerisinde dalgınlık ve bir işe konsantre olamamak kafein bağımlılığının en önemli yan etkileri arasında yer almaktadır. İlerleyen vakalarda konsantrasyon eksikliği nedeni ile gerek iş hayatına gerekse de eğitim hayatına devam edememe durumları ile karşı karşıya kalınabilir.
Kafein eksikliği sizlerde yukarıdaki belirtiler ile birlikte aşırı sinir ve streste yapacaktır. Bu yüzden alkol ve sigara kadar tehlike olmasa da muhakkak doktora danışmak gerekmektedir. Doktor kontorlü ve önerileri eşliğinde kafein bağımlılığından kurtulduğunuzda yukarıdaki belirtileri daha az yaşayacak ve belirtilerin devamlı, şiddetli olmasını engelleyebileceksiniz.

Kategori:
Sağlık

Cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Modayeni
Modayeni.Net - Moda Haberleri - El işi iğne oyası Modelleri , oya örnekleri ve dahası..