Karpuzun Bayanlar için Faydaları

4 sene önce yazıldı. Yazar:

Yaz aylarının geldiğini anlamamızı sağlayan meyvelerin başında karpuz gelmektedir. Milyonlarca kişi sıcak havalarda ferahlamak için karpuz ve soğuk içecekler ile keyifli dakikalar yaşar iken karpuzun keyif vermesi bir yana özellikle bayanlar için sayısız faydası bulunmaktadır. Halk arasında su ve şeker deposu olarak bilinse ve bazı çevrelerde kilo yaptığı söylense de bunlar yanlış olmak ile birlikte karpuzun içerisinde yer alan mineral, vitamin ve antioksidanlar sayesinde pek çok sağlık sorununa karpuz ile çözüm bulabilirsiniz. İsterseniz hemen karpuzun bayanlar için faydalarına göz atalım.

Kalp Sağlığı
Belki de hepimizin sadece serinlemek için tükettiğimi karpuz içerisinde bol miktarda yer almakta olan likopen maddesi ile kansere karşı savaş açıyor. Hücrelerin hareketlenmesini engelleyen ve kanserli hücreleri vücuttan atan likopen, karpuzun içerisinde bol miktarda yer alır iken sadece doğal yetiştirilen karpuzlarda faydalı olacaktır.
Astım
Astım hastalığının temel nedenleri aşırı derecede tüketilen gıdalardır. Ancak bazı besleyici gıdaları ne kadar çok tüketirseniz tüketin astım rahatsızlığına uğramaz ve var olan rahatsızlıklarınızdan da kurtulabilirsiniz. İşte bu besleyici gıdalardan biri de karpuzdur.
Hipertansiyon
Amino asit, vitamin, mineral, potasyon ve magnezyum açısından çok zengin bir meyve olan karpuz hipertansiyonu kontrol altında tutar. Karpuz hipertansiyon ile birlikte gerilen kasların yumuşamasını sağlar iken aynı zamanda tıkanan damarların açılmasını sağlar ve kan akışını düzene sokar.
Vücuttaki Yağ
Karpuz vücuttaki yağ değerini düşürüp, oranı yakalamak için oldukça etkili bir meyvedir. Bayanlar için önemli olan vücuttaki yağların yakılarak fazla kilolardan kurtulmak olur iken karpuz bu etkisi ile yaz aylarında pek çok diyet listesinin başında yer almaktadır. Her gün bol bol tüketeceğiniz meyveler arasında yer alacak olan karpuz ile doğal bir şekilde fazla yağlarından kurtulabilirsiniz.
Göz Sağlığı
Karpuz, yukarıdaki tüm faydalarından bir yana gözler için de oldukça etkilidir. İçerisinde tıpkı kavun meyvesinde olduğu gibi beta katoren içeren karpuz gözlerin daha net görmesini ve diğer göz rahatsızlığını engellemektedir.

Kategori:
Sağlık

Cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Modayeni
Modayeni.Net - Moda Haberleri - El işi iğne oyası Modelleri , oya örnekleri ve dahası..