Kilo Sorunları ve Çözümleri

4 sene önce yazıldı. Yazar:

Şişmanlık (obezite, aşırı kilo) vücutta gereğinden fazla yağın birikmesi sonucu ortaya çıkan fizyolojik bir rahatsızlıktır. Gün boyu gıdalarla alınan enerjinin harcanan enerjiden fazla olması durumunda vücuttaki yağ oranı artarak normalin üzerine çıkar.
Ancak bununla beraber obezite sadece beslenme alışkanlıkları ile ya da gıda maddelerinin aşırı tüketiminin bir sonucu olarak açıklanamaz. Bilimsel çalışmalar obezitenin karmaşık bir olgu olduğunu ve çok çeşitli nedenlerden kaynaklandığını ve farklı tiplerinin olduğunu kanıtlamıştır.
Metabolik, fizyolojik, hormonel, psikolojik, biyokimyasal, genetik ve çevresel bir çok faktörün biri ya da birkaçı, dengesiz ve yanlış beslenme rejimi, fiziksel hareketlerin azlığı ve çeşitli hastalıklar obeziteye neden olabilir.
Esas olarak obezite her organizmada farklı nedenlere bağlı olarak şekillenebileceğinden altında yatan nedenin araştırılarak tespit edilmesi ve buna yönelik tedbirlerin alınması, çözümü konusunda temel amaç olmalıdır. Kilo sorunlarının nedenlerine ve mekanizmalarına göz atacak olursak;
Bazı hormonel bozukluklar kilo almaya predispozisyon yaratabilir. Tiroit bezinin az çalışması (hipotiroidi), böbrek hastalıkları, pankreas bezinden aşırı insülin hormonu salgılanması sonucu kanda insülin miktarının artmasına bağlı olarak kan şekerinin düşmesi, kadınlarda sütün salgılanmasını sağlayan hormon olarak bilinen prolaktin hormonunun fazla salgılanması, kandaki düşük kalsiyum miktarı ve polikistik over sendromu gibi hormonel bozukluklar fazla kilo alımına neden olabilir.
Kan kalsiyum düzeyi düşük olup zayıflamak isteyen kişilerin yeteri kadar kalsiyum almaları gerekir. Bu nedenle aşırı kilolu kişilerde mutlaka bir hormon tetkiki yapılmalıdır ve unutulmamalıdır ki neden ortadan kalkarsa sorun da ortadan kalkacaktır.
Aşırı kilonun pek çok hastalığı da beraberinde getirdiği kuşkusuzdur. Kalp-damar hastalıkları, diyabet, yüksek tansiyon, kanser, vücudun çeşitli bölgelerinde kireçlenme, hareket etmede zorlanma, karaciğer yağlanması, felç, horlama, nefes kesikliği, depresyon, ayak problemleri, güç doğum, ölü ya da anomalili doğum bunlardan sadece bazılarıdır.
Peki, kilo sorunları ve çözümleri konusunda ne önerilebilir? Öncelikle hareket. Tecrübelerime dayanarak bunu söyleyebilirim. Günlük besin tüketiminiz normalden fazla dahi olsa hareket ederek yakmak mümkün.
Yürüyüş ancak tempolu bir yürüyüşün bu konuda vazgeçilmez ve tahmininizden daha etkili bir yöntem olduğunu garanti edebilirim. Tabi yediklerinize de dikkat etmenizin sürecin hızlanması babında oldukça önemli olduğunu da vurgulamadan geçemeyeceğim. Ve psikolojik olarak ben kilo veremiyorum baskısını ve beyninize sürekli bu olumsuz mesajlar içeren sinyalleri göndermekten ve karamsarlıktan vazgeçin.
Unutmayın ki bir şeyi ne kadar düşünür, önemser ve büyütürseniz ona hayatınızda o ölçüde yer açmış olursunuz. Eğer yapabilirseniz kilo probleminizi sonsuza kadar unutun aklınıza bile gelmesin. Bir problemi unutmak, onun varlığının sona ermesi anlamına gelir. Bunu hep hatırlayın.
Fizyolojik bir sorundan kaynaklanan problemi ortadan kaldırmak için bir doktora başvurun. Detaylı bir hormon analizi yaptırın.
Nedene yönelik tedavi problemi çözecektir. Aman dikkat çoğu yerde yazan ve kafanızı sürekli karıştıran çünkü genellikle birbirinden çok farklı birçok akıl almaz diyet önerileri, zayıflama ilaçları vs.
Bunlara hayatınızda yer açmayın. Bunu asla yeme, bunu yersen çok kilo alırsın söylevlerine kulak asmayın bu, yetersiz ya da eksik beslenmenize, her şeyden önce fizyolojinizin bozulmasına ve geri dönüşümü olmayan birçok problemi daha yaşamınıza çekmenize neden olabilir.
Vücudunuzu mahrum bırakmayın çünkü vücudunuzun tüm besin maddelerine ihtiyacı var ama aşırıya kaçmayın. Egzersizinizi yapın, dengeli ve doğru beslenin, aklınızdan asla kilo veremeyeceğinizi ya da kilo vermenin zor olduğunu çıkarın, kendinizi sevin ve kabul edin. Ve karşıya geçip bir seyirci olarak bakın. Göreceksiniz hiçbir şey büyüttüğünüz kadar ürkütücü ve baş edilemez değilmiş.

Kategori:
Sağlık

Cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Modayeni
Modayeni.Net - Moda Haberleri - El işi iğne oyası Modelleri , oya örnekleri ve dahası..