Kolay Havlu Kenarı Dantel Örnekleri

  6 sene önce yazıldı. Yazar:

  Banyoda ve lavobada sürekli olarak kullanmakta olduğumuz havlular kadınlar için ayrı bir önem arz etmektedir.Eğer havlular bir de el emeği ise daha çok önemsenir.Havlu kenarının genelde bir takım desenler olur bu desenlere  ‘’havlu kenarı oyası’’ adı verilmiştir.

  Havlu kenarı oyası yapmak için ona özel olan iğne oyaları ile yapılır.Yapımı oldukça zahmetli olduğundan dolayı daha kolaya kaçarak iğne oyasından farklı bir tür oluşturan hanımlar basit ama gösterişli olanları tercih ediyor.İğne oyası ile yapacağımız modeller bir o kadar zahmetli ama emeğinizin karşılığında havlunuzun görselliği eşsiz olacaktır.

  En basitlerinden olan kurdele nakışı ile havlu kenarlarına ellerinde bulunan kumaş parçalarını katlayarak veya olduğu gibi  havluya yerleştirip üzerinden nakış ile geçerek sağlamlaştırmak havlu kenarını daha renkli hale getiriyor.

  Kurdeleye göre daha zor olan bir diğer havlu kenarı süslemesi ise tığ ile yapılmaktadır.Genelde çiçek desenleri veya birbirini takip eden desenler seçilip havluya uygun renkte ip alınır ve tığ yardımı ile bir uçtan başlanarak veya modele göre üstten başlanarak  desenler uygulanır.

  Tığ ile yapılacak olan işleme yakın ama tığ ile havlu kenarı yapmaya göre biraz daha zor olacak olan örgü ile havlu kenarı yapmak için  daha renkli ve daha karışık bir desen alınmalıdır zor olmasının sebebi ise örgü işinde daha karışık bir desen ve renk fazlalığı vardır ama sonuçta bir el emeği söz konusudur.Genelde baylar için ne kadar önemsenmesede çoğu bayan tarafından önemsenmektedir.

  Havlu kenarına yapabileceğimiz daha birçok türden desen ve süsleme vardır ama görsel açıdan  yüksek ve yapımı basit olarak kurdele,tığ ve örgü yöntemleri yoğun olarak kullanılmaktadır.

  Kolay Havlu Kenarı Dantel Örnekleri

  Kategori:
  Havlu Kenarı

  Cevap yazın

  E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir