Kuru Ciltler İçin Önemli Bilgiler

4 sene önce yazıldı. Yazar:

Eğer cildiniz kuru ise öncelikle cilt tipinize uygun nemlendirici özelliği yoğun olan kremler tercih etmelisiniz. Cildiniz alerjik bir yapıya sahipse öncelikle küçük bir kısımda test edip ondan sonra almış olduğunuz nemlendiricinizi kullanmanız daha sağlıklı olacaktır.
Banyo sonrası vücut için nemlendirici özelliğine sahip losyonlarda cildinizin gereken nemi almasını sağlayacaktır. Yüzünüz de ise yine nemlendirici özelliğe sahip maskeleri kullanabilirsiniz. Bol su tüketimi de cildinize gereken nemi sağlayacak ve daha parlak bir görünüm kazanmasına yardımcı olacaktır. Çok fazla sıcak su kullanılması da cildi yıpratacağından yüzünü yıkarken ya da duş alırken aşırı sıcak su kullanımından kaçınmak gerekir.
Yaz aylarında cilt güneşe daha fazla maruz kalacağından mutlaka cildinize uygun güneş kremi sürmeniz güneşin cilde vereceği zararları engelleyecektir. Kışın ise cilt soğuktan çok çabuk etkilenir ve çatlaklar meydana gelebilir. Bu sebepten dolayı nem oranı yüksek kremleri tercih etmeli ve cildinize düzenli uygulamalısınız.
Güneş ışığına koruyucu sürmeden çıkmanız hem cildinizi kurutur hem de yaşlanmayı hızlandırır. Soğuk havalar da ise rüzgar cildinizin kuruyarak çatlamasına neden olur. Böyle bir durumda gerekli önlemi almadığınız da cildinizde derin çatlaklar meydana gelir ve oluşan çatlaklar zamanla kanamaya başlar.
Ev hanımları günlerinin çoğunu mutfakta geçirirler. Çamaşır suyu, bulaşık deterjanı gibi temizlik maddeleri ellerimizi hem yıpratır hem de kurutarak çatlamasına sebep olur. Bu sebepten dolayı bu tür ürünleri kullanırken mutfak eldiveni kullanılması çok önemlidir. Eğer çıplak elle deterjan ya da çamaşır suyu gibi ürünleri kullanırsanız mutlaka duru su ile temizleyip arkasından nemlendiricinizi kullanmayı unutmayınız.
Günlük olarak tükettiğimiz sebze ve meyveler de cildinize gereken parlaklık ve nemi sağlayacağından meyve ve sebze tüketiminizi arttırmanız bu konuda çok önemlidir. Özellikle çekirdekli meyveleri (karpuz, üzüm, şeftali, çilek kavun gibi) tüketirken, çekirdeklerini atmadan çiğneyerek yemeniz cildiniz açısından çok önemlidir.
Mevsimlik olarak tüketilebilen karpuzun içeriğindeki bol su miktarı cildinizin nem dengesini düzenleyerek daha sağlıklı bir görünüm kazandırır. Kış aylarında ise özellikle portakal, mandalina gibi sulu meyveleri bol bol tüketmeniz c vitamini ihtiyacınız karşılayarak temiz ve daha gergin bir cilde olanak sağlar.

Kategori:
Sağlık

Cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Modayeni
Modayeni.Net - Moda Haberleri - El işi iğne oyası Modelleri , oya örnekleri ve dahası..