Kusmanın Nedenleri Nelerdir

4 sene önce yazıldı. Yazar:

İnsanların nerede ve ne şekilde karşılaşacakları belli olmayan bir durum olan kusmak, midenin ağız yolu ile istemsiz ve hazırlıksız olarak boşaltılmasına verilen bir isimdir. Tüketmiş olduğunuz besinleri ve içecekleri mideniz sindiremediği zaman midede tutmakta zorluk çekecek ve yemek borusuna mide tarafından geri gönderilecek ağızdan dışa vuracaktır. Hiç de hoş olmayan bir durum olan kusma eyleminin pek çok farklı nedeni bulunmaktadır. Dilerseniz hemen bunları inceleyelim.

Mide Üşütmesi
İshal, kusmak ve mide bulantılarının en büyük nedenleri arasında mide üşütmesi ilk sırada yer almaktadır. Mide virüsü olarak halk arasında tanınan bir rahatsızlık olan mide üşütmesi sadece kusma ve bulantı ile sizi bırakmayacak yüksek ateş, vücut ağrıları ve titreme gibi rahatsızlıklar meydana getirecektir. Mide üşütmesinde rahatlamak ve nefes almak için hafif gıdalar ve gazsız içecekler tüketilmelidir.
Gıda Zehirlenmesi
Haberiniz olmadan tükettiğiniz gıdalardan kaynaklı zehirlenmelerde mideniz toksinlere karşı bir refleks gösterecek ve kusma eyleminde bulunacaktır. Genellikle son tüketim tarihi geçen kapalı gıdalar gıda zehirlenmesine neden olmaktadır. Gıda zehirlenmelerinde mide hemen tepkime vermemekte ve ortalama birkaç içerisinde kusma eyleminde bulunmaktadır.
İlaç
İnsanların daha sağlıklı olmak için kullandıkları ilaçların en büyük yan etkisi kusmadır. Özellikle kanser rahatsızlığı yaşayan kişiler kemoterapi sırasında veya sonrasında mide rahatsızlığı yaşamakta ve kusmaktadır.
Gebelik
Mide bulantıları ve kusma eylemlerinin en temel nedenleri arasında gebelik gelmektedir. Gebeliğin belirtileri arasında yer alan kusmak, gebelik döneminin başlangıcında meydana gelecek vücut değişikliklerinden kaynaklanmakta. Gebelikten kaynaklı olarak meydana gelecek olan kusmalar özellikle sabah saatlerinde aşırı derecede olacak.
Stres ve Yorgunluk
Gün içerisinde strese dayalı bir iş yapıyorsunuz veya çok yoruluyorsanız sürekli olarak kusmanız doğaldır. Vücudunuzda yer alacak olan toksinler stres ile birlikte kendini dışa atmak ister iken bunu kusma eylemi ile meydana getirir.
Kusma sırasında midede yer almakta olan yiyecek ve içecekler ağız yolu ile dışarı çıkacağı için aşırı bir rahatsızlık verebilir. Yemek borusundan geçerek ağzınızdan dışarı çıkacak olan maddeler burun ve ağız bölgesinde aşırı bir rahatsızlık çıkartacaktır.

Kategori:
Sağlık

Cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Modayeni
Modayeni.Net - Moda Haberleri - El işi iğne oyası Modelleri , oya örnekleri ve dahası..