Melazma Nedir ve Tedavi Yöntemleri Nelerdir

5 sene önce yazıldı. Yazar:

Bayanlar için yaş fark etmeksizin ciltte meydana gelmekte olan siyah leke ve noktalara melazma adı verilmektedir. Bayanlar için hem sağlık açısından hem de güzellik açısından oldukça rahatsızlık verici bir durum olan siyah lekeler yüz bölgesinde özellikle üst dudak, çene ve alın bölgesinde görünmektedir. Melazma, bayanların hemen hemen hepsinde görünmemek ile birlikte özellikle koyu cilt renklerine sahip bayanlarda açık cilt renkli bayanlara oran ile daha çok görünmektedir. Malezmanın ortaya çıkmasının belli başlı bir nedeni olmasa da genellikle hormon değişiklikleri ve uzun süre güneş ışıklarına maruz kalma sonucu ortaya çıktığı bilinmektedir.

Melazma Nasıl Tedavi Edilir
Malezma sadece göründüğünde ve farklı bir hastalık belirtisi göstermediğinde tek başına zararı olmayan bir rahatsızlıktır ve topikal kremler sayesinde kısa süre içerisinde tedavisi mümkündür. Malezmanın ciltte belirme süresi oldukça uzundur. Bazı zamanlar siyah lekeler ciltte tam olarak birkaç hafta içerisinde görünür iken topikal kremler ile de tedavisi yine birkaç haftayı bulacaktır. Melazma lekeleri bazı durumlarda siz hiç bişey yapmasanız da kendiliğinden cildinizden kaybolacaktır. Malezma rahatsızlığına maruz kaldıysanız dikkat etmeniz gereken en önemli nokta bu süreçte cildinize harici ve özellikle de kimyasal içerik bulunduran kozmetik ürünleri sürmemeniz gerektiğidir.

Melazma İçin Önlemler
Melazma rahatsızlığında ve belirtileri göründüğü anda hangi tedavi yöntemini tercih ederseniz edin öncelikle özen göstermeniz gereken nokta cildinizi güneş ışınlarından korumaktır. Bu yüzden cildinizin doğrudan güneş ışınlarına maruz kalmasını engellemelisiniz. Güneş ışığı nedeni ile yüz bölgesinde meydana gelecek olan siyah lekeler melazma rahatsızlığı ile iyice yayılacak ve yüzünüzün her bölgesinde bulunabilecek. Cildinizi güneş ışınlarından korumak için özellikle her gün dışarı çıkarken UVA ve UVB koruyuculu güneş kremleri kullanmalısınız.
Malezma yani siyah lekelerden kurtulmak için yapmamanız gereken ise kimyasal içerik bulunduran kozmetik ürünlerinden ve ilaçlardan uzak durmaktır. Bu tür ürünler cildinizi tahriş edeceği gibi var olan lekelerin hızlı bir şekilde yayılmasını sağlamaktadır.

Kategori:
Sağlık

Cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Modayeni
Modayeni.Net - Moda Haberleri - El işi iğne oyası Modelleri , oya örnekleri ve dahası..