Migrene İyi Gelen Yiyecekler

4 sene önce yazıldı. Yazar:

Özellikle bayanlarda aşırı derece de acı ile birlikte görünmekte olan migren için acı çekenler her öneriyi hiç tartışmasız deneyerek acıyı hafifletmek istemekte. Bayanlar için hem büyük bir konsantrasyon bozukluğuna neden olan hem de bütün gün bir acı çektirerek hiçbir iş yapmamanızı sağlamaktadır. Migren sancısı çekenlerin genellikle doktor tarafından verilen ilaçları kullansalarda anlık olarak acıları hafifletmek için diğer çözüm örneklerine göz atmakta. Bu nedenle migreni hafifletmek için özellikle migreni tetikleyen gıdalardan uzak durulması gerekmektedir.

Migren ağrınızı hafifletecek ve sancılarınızı daha az yaşamanızı sağlayacak olan yiyecekleri sizlere listemeden önce içecek olan suyun önemini sizlere aktarmak istiyoruz. Vücudun yeteri miktarda su alamaması durumu migren rahatsızlığını tetikler iken daha fazla acı çekmenizi ve acıların uzun süreli kalmasını sağlar. Bu nedenden dolayı gün içerisinde özellikle migren ağrılarınız tuttuğunda kahve, çay ve gazlı içeceklerin hepsinden uzak durup bol bol su tüketmelisiniz.

Migren ağrılarınız için iyi gelecek olan yiyeceklerin temel olarak özellikleri ve ortak yanları kalsiyum ve magnezyum açısından zengin olmasıdır. Lahana, brokoli ve ıspanak başta olmak üzere bol bol yeşil yaprağa sahip olan sebzeleri tüketmeniz migren ağrılarınızı hafifletecektir. Yeşil yapraklı sebzeler ile birlikte sarımsak ve deniz ürünlerini bol bol tüketmeniz durumunda zengin magnezyumdan faydalanabilirsiniz.

Migren Ağrılarına İyi Gelmeyenler

Migren hastalığınız var ise aşağıdakilerden uzak durmanız ağrılarınızı hafifletecektir.

 • Alkol (Kırmızı şarap ve bira başta olmak üzere)
 • Gazlı içecekler
 • Kahve, çay
 • Çikolata
 • İşlenmiş etler
 • Konserve yiyecekler
 • Eski, tütsülenmiş peynirler
 • Gıda katkı maddesi içerikli besinler
 • Yapay tatlandırıcılar

Migreni Olanlar İçin Bazı Öneriler

Migren rahatsızlığınız var ise düzenli uyku uyumalısınız. İnsan vücudunun ihtiyaç duyduğu uyku süresi 6 ile 8 saat arasındadır. Bu süreden ne az ne de fazla uyuyun.

Vücudunuzu su ve besin dengesini korumalısınız. Bu yüzden gün içerisinde en az 6 bardak su almalısınız. Bununla birlikte gün içinde düzenli bir şekilde beslenmeli, uzun süre aç kalmamaya özen göstermelisiniz.

Kategori:
Sağlık

tarafından yorumlandı Migrene İyi Gelen Yiyecekler

 • migren sor bir hastalık, son zamanlarda botoksla çözüm arandığını duymuştum

  feraye 2 Eylül 2015 12:13 Cevapla

Cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Modayeni
Modayeni.Net - Moda Haberleri - El işi iğne oyası Modelleri , oya örnekleri ve dahası..