Örgü Boyunluk Yapımı

  9 ay önce yazıldı. Yazar:

  Örgü Boyunluk Yapımı yazımız ile örgü modellerinize değişik bir örnek daha katabilirsiniz. El işi örgü modellerinin vazgeçilmez güzel örneklerini modayeni.net sitesinde sizler için bir araya getiriyoruz. Fotoğraflı anlatımıyla Örgü Boyunluk Yapımı sizlerle.

  Örgü Boyunluk Yapımı

  Örgü Boyunluk Yapımı görsellerini büyük görmek için fotoğrafın üzerine tıklayabilirsiniz.

  Ölçü= 48 X 30,5
  Kalın yün (10 cm = 16 ilmek),6 mm şiş
  Anlatım modelin orjinal açıklamasıdır. Model misinalı şişle yuvarlak olarak ,dikişsiz yapılmıştır.Model sivri olan alt taraftan başlar.İki şişle örmek isterseniz,modelin buna uyarlanması gerekir.Deneyimli örgücüler bunu kolayca yapabilir. Kolay gelsin.

  orgu-boyunluk-yapimi-01 orgu-boyunluk-yapimi-02 orgu-boyunluk-yapimi-03 orgu-boyunluk-yapimi-04 orgu-boyunluk-yapimi-05

  6 mm misinalı şiş ile 89 ilmek başla (Klasik şiş ile arkadan dikişli yapılabilir.Bu şekilde yapılırsa tercihen 2 kenar ilmeği(dikiş için) ilave edilebilir.

  6 mm misinalı şiş ile 89 ilmek başla (Klasik şiş ile arkadan dikişli yapılabilir.Bu şekilde yapılırsa tercihen 2 kenar ilmeği(dikiş için) ilave edilebilir.

  Yuvarlak örmeye geç ve ilmekleri birleştirdiğimiz noktaya ayraç/işaret koyun;bu işaret bizim sıra başımız/sıra sonumuz olacak.. Hepsini ters ör 1.sıra:43 düz,üçlü kesme/S2KPO ( 2 ilmeği örermiş sağ şişe al,3.ilmeği ör ve örmeden aldığın iki ilmeği içinden geçir.),sıra sonuna kadar düz ör.(87 ilmek kaldı) 2.sıra=42 ters,üçlü kesme,sıra sonuna kadar ters 3,sıra=41 düz,üçlü kesme,sıra sonuna kadar düz 4.sıra=40 ters,üçlü kesme,sıra sonuna kadar ters (81 ilmek)

  Yuvarlak örmeye geç ve ilmekleri birleştirdiğimiz noktaya ayraç/işaret koyun;bu işaret bizim sıra başımız/sıra sonumuz olacak..
  Hepsini ters ör
  1.sıra:43 düz,üçlü kesme/S2KPO ( 2 ilmeği örermiş sağ şişe al,3.ilmeği ör ve örmeden aldığın iki ilmeği içinden geçir.),sıra sonuna kadar düz ör.(87 ilmek kaldı)
  2.sıra=42 ters,üçlü kesme,sıra sonuna kadar ters
  3,sıra=41 düz,üçlü kesme,sıra sonuna kadar düz
  4.sıra=40 ters,üçlü kesme,sıra sonuna kadar ters (81 ilmek)

  üçlü kesmenin (SKPO) yapılışı https://www.youtube.com/watch?v=-c0A8tzzLjc

  üçlü kesmenin (SKPO) yapılışı https://www.youtube.com/watch?v=-c0A8tzzLjc

  Bu bölümde haraşo kenarlarda kısa satır çalışarak (örmeden geri dönmek/yuvarlak paspaslarda kullanılan teknik) boyunluğun sivri ucu oluşturulur.

  Bu bölümde haraşo kenarlarda kısa satır çalışarak (örmeden geri dönmek/yuvarlak paspaslarda kullanılan teknik) boyunluğun sivri ucu oluşturulur.

  short rows (kısa satır ) yapılışı Bu tekniğin yapılışı baştan biraz zor görünebilir ama yaptıkça kısa zamanda ne kadar kolay olduğunu göreceksiniz.Biraz el becerisi bir yöntemdir. wrwp&turn tekniği (Bizim modelde bu yöntem kullanılmış) https://www.youtube.com/watch?v=UfGpKiNfQmk

  short rows (kısa satır ) yapılışı
  Bu tekniğin yapılışı baştan biraz zor görünebilir ama yaptıkça kısa zamanda ne kadar kolay olduğunu göreceksiniz.Biraz el becerisi bir yöntemdir.
  wrwp&turn tekniği (Bizim modelde bu yöntem kullanılmış) https://www.youtube.com/watch?v=UfGpKiNfQmk

  5.sıra:42 düz ör,geri dön 6,sıra:3 ters ör,geri dön. 7.sıra:Bir önceki sırada geri dönüş yaptığınız ilmeği düz örün,1 düz,geri dön 8,sıra:Geri dönüş yapılan ilmeği ters ör,1 ters,geri dön Bu 7.ve 8.sırayı 18 kez daha tekrar edin. Kısa satır çalışması bitti.Şimdi sadece örgünün ön yüzünde yuvarlak olarak çalışacagız.

  5.sıra:42 düz ör,geri dön
  6,sıra:3 ters ör,geri dön.
  7.sıra:Bir önceki sırada geri dönüş yaptığınız ilmeği düz örün,1 düz,geri dön
  8,sıra:Geri dönüş yapılan ilmeği ters ör,1 ters,geri dön
  Bu 7.ve 8.sırayı 18 kez daha tekrar edin.
  Kısa satır çalışması bitti.Şimdi sadece örgünün ön yüzünde yuvarlak olarak çalışacagız.

  Bu bölümde boğazı oluşturup,iki yandan kesme/eksiltme yaparak boyunluğun enini daraltacağız. Kurulu sırası:Bu sırada ayraçları yerlaştirip kesme/eksiltme yerlerimizi işaretleyeceğiz. 18 düz,ayraç,45 düz,ayraç,sıra sonuna/ayraca kadar (başlarken yerleştirdiğimiz ayraç) düz ör. Kesme/eksiltme sırası: Birinci ayraca kadar düz ör,K2tog(sğa yatık kesme),ayraç,gelecek ayraca kadar düz,ayraç,ssk(sola yatık kesme),sıra sonuna kadar düz( 2 ilmek eksildi) 3 sıra(ya da 1,25cm) düz ör. Bu 4 sırayı (1 kesme+3 düz sıra) 5 kez daha ,yani ilmek sayısı 69 kalana kadar devam edilir. Dikkat: Son kesme sırasından sonra 3 sıra düz örmeyi unutmayınız ! 3 sıra haraşo örgü yapın ve gevşekçe keserek örgüyü bitirin.Kolay gelsin.

  Bu bölümde boğazı oluşturup,iki yandan kesme/eksiltme yaparak boyunluğun enini daraltacağız.
  Kurulu sırası:Bu sırada ayraçları yerlaştirip kesme/eksiltme yerlerimizi işaretleyeceğiz.
  18 düz,ayraç,45 düz,ayraç,sıra sonuna/ayraca kadar (başlarken yerleştirdiğimiz ayraç) düz ör.
  Kesme/eksiltme sırası:
  Birinci ayraca kadar düz ör,K2tog(sğa yatık kesme),ayraç,gelecek ayraca kadar düz,ayraç,ssk(sola yatık kesme),sıra sonuna kadar düz( 2 ilmek eksildi)
  3 sıra(ya da 1,25cm) düz ör.
  Bu 4 sırayı (1 kesme+3 düz sıra) 5 kez daha ,yani ilmek sayısı 69 kalana kadar devam edilir.
  Dikkat: Son kesme sırasından sonra 3 sıra düz örmeyi unutmayınız !
  3 sıra haraşo örgü yapın ve gevşekçe keserek örgüyü bitirin.Kolay gelsin.

  orgu-boyunluk-yapimi-13 orgu-boyunluk-yapimi-14 orgu-boyunluk-yapimi-15 orgu-boyunluk-yapimi-16 orgu-boyunluk-yapimi-17 orgu-boyunluk-yapimi-18

  Klasik iki şiş ile yapılmış versiyon.

  Klasik iki şiş ile yapılmış versiyon.

  orgu-boyunluk-yapimi-21

  Modayeni.net sitesi sayesinde bir çok örgü modelinin nasıl yapıldığına dair içeriklere ulaşabilir örgü modellerinin yanı sıra patik modelleri , lif modelleri gibi bir çok el işi örgü modellerini de inceleyebilirsiniz.

  Cevap yazın

  E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir