Saç Yağlanmasının Nedenleri

5 sene önce yazıldı. Yazar:

Her gün televizyon reklamlarında bolca görmekte olduğumuz saç bakım ürünlerinde hep kuru saç modelleri konu edilmiş, yağlı saçlara hiç yer verilmemiştir. Bu ürünlerin kuru saçlarda tabii faydaları bulunmaktadır ancak ürünlerin içerisinde yer almakta olan yağ oranı fazla olduğu için saçlarda çeşitli sorunlara neden olur. Yağlı saçların en büyük sorunları normal ve kuru saç oranlarına göre daha çabuk kirlenerek kötü bir görünüm ortaya çıkartacak ve saç derilerinde gözenekler oluşmasını sağlayacaktır.

Saç Neden Yağlanmakta

Saçların yağlanmasının tıp dalında tek bir açıklaması vardır bu da saç derisinde yer alan hormonların normalden daha fazla yağ salgılamasından kaynaklanmaktadır. Yağ bezleri sadece vücudumuzda saçlarda değil tüm gözeneklerde yer almaktadır. Gözeneklerin temel olarak görevi cildin ve saçların daha fazla nefes ve hava almasını sağlamaktadır ve bu yüzden görevi önemlidir.

Saçın Yağlanmasının Diğer Nedenleri

Saç yağlanmasının gözenekler dışında pek çok farklı nedeni bulunmaktadır. Bunlar aslında bayanların uyguladıkları yanlışlar olur iken ilk olarak saçların düzenli olarak temizlenmemesidir. Saçların düzenli ve sağlıklı şekilde temizlenmemesi sonucu yağ üretimi her ne kadar normal olsa da saçlar kirli olduğu için daha çabuk yağlanacaktır. Saçlar, yapısı itibari ile de yağlanmaya müsaittir. Buna en büyük örnek ise ince ve düz telli saçlara oran ile kalın telli ve kıvırcık saçların daha hızlı yağlanmaya müsait olduğudur.

Saçların yağlanmasının diğer bir nedeni de hormonsal değişikliklerdir. Özellikler ergenlik döneminde ve menopoz döneminde bayanların saçlarında aşırı derecede yağlanma görünecektir.

Saç Yağlanmasına Neler Yapılabilir ?

Eğer saçlarınızın sürekli olarak yağlanmasından şikayetçi iseniz her gün şampuanlamaktan vazgeçmelisiniz. Saçlarınızı temz olması için her gün şampuanlamak istediğinizi anlıyoruz ancak sürekli olarak saçı şampuan ile yıkamak yağ bezlerinin saçı nemlendirmesi için tekrar tekrar hormon salgılaması demektir.

Banyoda saç nemlendirici kremler kullanmayı bırakmalısınız. Bunun nedeni duş aldığınız zaman otomatik olarak saç derisi yağ üretimine başlayacaktır. Bununla birlikte sizin de kullanacağınız nemlendirici de saçlarınızın yağlanmasına neden olacaktır.

Cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Modayeni
Modayeni.Net - Moda Haberleri - El işi iğne oyası Modelleri , oya örnekleri ve dahası..