Sağlıklı Adımlar için Ortopedik Ayakkabı

  2 sene önce yazıldı. Yazar:

  Çocuk ayakkabı çeşitleri içerisinde ortopedik çocuk ayakkabı modelleri çocuğun ayağına destek verir ve ayak sorunlarının gelişimini engeller. Özellikle düztaban, çıkık ayak kemiği gibi bir ayak problemine yatkınlık söz konusuysa ortopedik çocuk ayakkabısı faydalı olabilir.

  Ortopedik çocuk ayakkabıları, ayağın sağlıklı kalması gereken noktalarına destek sağlar. Önlem olarak ortopedik ayakkabılar tercih edilebilir ancak tabii ki bir zorunluluk değildir. Günlük hayatta kullanılabilecek en uygun çocuk ayakkabıları için; sneaker ayakkabılar, yürüyüş ayakkabıları, koşu ayakkabıları, babet ya da slip on ayakkabılar örnek verilebilir.

  Uygun Ayakkabı ile Doğru Gelişim

  Çocuk ayakkabıları bir aksesuar değil, iskelet yapısına ve ortopedik gelişimine yardımcı olan, doğru seçilmesi gereken önemli bir giyim ürünüdür. Gelişme çağındaki bir çocuk, vücut gelişimi süresince ayaklarını yere sağlam basmasını sağlayacak bir ayakkabıya ihtiyaç duyacaktır. Peki vücut gelişimini ve iskelet yapısını dahi etkileyen çocuk ayakkabı tasarımı nasıl olmalıdır?

  Bir çocuk ayakkabısı, çocuğun bir günlük yaşamı için öncelikle esnek ve hafif olmalı. Ayak şekillerine göre kıvrılmayan, tabanı çok sert ve şekil almayan bir çocuk ayakkabısı, çocuğun hem hareket kabiliyetini kısıtlar hem de iskelet ve kas sisteminin zedelenmesine neden olur.

  Çocuk ayakkabı modelleri içerisinden esnek kaymaz tabanlı ve uygun fiyatlı olanların seçilmesi daha uygun olacaktır. Çünkü çocuk ayakkabı modelleri arasında kaymaz tabanlı ayakkabının seçilmesi çocuğun kayarak düşme riskini en aza indirir. Çocuğun vücut gelişimi devam ettiği için satın alınan ayakkabıyı bir yetişkine göre çok daha kısa süre kullanacağı için uygun fiyatlı bir ortopedik çocuk ayakkabısı almak daha hesaplı olacaktır. Ayrıca yüksek fiyat her zaman kalite göstergesi değildir.

  Hareketli Çocuklar için Her Mevsim Rahatlık

  Her ne kadar esneklikten ve hafif olmasına vurgu yapsak da kış için en uygun olacak olan bot ve çizme modelleri olacaktır. Yaz için ise terlik ve sandalet gibi modeller üretilir. Spor ayakkabısı modellerinde; sneaker ayakkabısı, yürüyüş ve koşu ayakkabıları, fitness ayakkabısı ve halı saha ayakkabıları öne çıkar. Farklı tasarımlar içeren ayakkabıların ayak ölçüsüne uygunluğu ve ortopedik yapıda olması ortak konfor bileşkesini oluşturur.

  Çocuk ayakkabılarında bir diğer önemli husus ise ayakkabının bağcıklı ya da cırt cırtlı olması mevzusudur. Bu her ne kadar çocuğun yaş aralığına göre değişiklik göstermesi gereken bir etken olsa da, kış için seçilecek olan bot gibi ayakkabıların bağcıklı olması tavsiye edilmez. Çünkü yağmur, kar ve çamur gibi doğal etkenler bağcıklı ayakkabı kullanımını daha zorlu bir hale sokabilmektedir. Bu yüzden kış ayı için seçilecek olan çocuk ayakkabılarından cırt cırtlı olanlar tercih edilmelidir. İhtiyacınıza ve bütçenize yönelik ortopedik çocuk ayakkabısı modelleri için Polaris sayfasına uğrayabilirsiniz: https://www.polaris.gen.tr/cocuk/

  Cevap yazın

  E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir