Salon Dekorasyonunda Mobilya Seçimi

4 sene önce yazıldı. Yazar:

Şüphesiz ki küçük ya da çok büyük salonlarımız, en kıymetli varlıklarımızı oluşturan ailemiz ve değerli dostlarımız ile en güzel zamanlarımızı geçirdiğimiz, sevgi dolu hoş sohbetler ettiğimiz evimizin ortak alanı olmuştur. Peki, mobilya seçimlerimiz ile bu arzu ettiğimiz ortamı nasıl daha kullanışlı ve keyifli bir hale dönüştürebiliriz?
Evimizin her bir köşesi için seçtiğimiz mobilyalar sevdiğimiz renkleri belli eden, hayata bakış açımızı yansıtan ve hatta genel ruh halimiz hakkında birçok detayı içinde barındıran parçalardan oluşur aslında. Bu yüzden özellikle salon dekorasyonunda mobilya seçimi üzerinde titizlikle çalışılıp düşünülmesi gereken bir tasarım olmalıdır.
Tercihlerimizi yaparken öncelikle salonumuz hakkında belli başlı detaylar göz önüne alınmalı ve gerekli duyulan mobilyalar bu detaylara göre seçilmelidir. Eğer salonumuz küçük ise alandan tasarruf edebilmek için minimal tasarımda koltuklar seçmeli ve bu seçimden maksimum seviyede yararlanabilmek için alt bölümlerini çekmeceli olarak tasarlayıp bir depo gibi kullanabilmeliyiz.
Mümkünse salonumuzun ölçülerine göre mobilyalar imal ettirmek hem kullanım alanlarımızın belirlenmesinde hem de kendi tarzımızı yansıtmanızda önemli bir rol oynayacaktır.
Doğru bir salon dekorasyonu için seçilen renklerin ve ışık oyunlarının da etkisi kesinlikle göz ardı edilmemesi gereken diğer önemli bir ayrıntıdır. Salonumuzu ferahlatan açık renk bir koltuk tercihimizi, özellikle zıt renklerin hâkim olduğu bir berjer ile tamamlamak doğru bir seçim olacaktır.
Ayrıca aydınlanma penceresinin tam karşı duvarına gelecek şekilde tasarlanan aynalar, salonumuzu olduğundan daha geniş gösterecektir. Akşam da aynı aydınlığı sağlayabilmek adına geniş çaplı avizeleri güneş sarısı renginde süsleyecek olan ışıklar hem salonumuzu daha iyi aydınlatacak, hem de daha zengin gösterecektir.
Ve bence salon dekorasyonumuzu tamamlayacak olan en önemli seçim ise kesinlikle odamızın gelinliği diyebileceğimiz perdeler olmalıdır. Perde seçimi yapılırken evde hâkim olan genel renkler göz önünde bulundurulur ve genellikle salonda en az hakim olan renk, duvarda müthiş bir patlama etkisi yaratmak için fon olarak seçilmelidir.
Bu güzelliği çok zarif, uçuş uçuş ve koltuklarımızla uyumlu açık renk bir tül tamamlamalıdır. Perde boylarının tavandan yere kadar uzanması da salon dekorasyonumuzun bütünlüğü açısından önemli bir detaydır.
Sonuç olarak, kişisel zevklerimizi kullanım alanına uygun olarak uygulayabildiğimiz bir ortamı oluşturabildiysek aslında salon dekorasyonunda mobilya seçimi tamamlanmış demektir. Ve artık bize kalan ise uzun bir tasarlama sürecinin ardından evimizi ısıtan ve rahatladığımızı hissettiren bu huzurlu ortamın keyfini çıkarmaktır.

Kategori:
Dekorasyon

Cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Modayeni
Modayeni.Net - Moda Haberleri - El işi iğne oyası Modelleri , oya örnekleri ve dahası..