Sarımsağın Cilt için Faydaları Nelerdir

5 sene önce yazıldı. Yazar:

Bayanların mutfakta yemek hazırlar iken en büyük yardımcıları olan ve hazırladıkları yemeklere enfes bir tat katan sarımsak aynı zamanda cilt için pek çok farklı faydaya sahiptir. Yazımızda sarımsağın yemeklere kattığı tattan çok cildiniz için sağlayacağı katkıları sizlere aktarmak istiyoruz.

Sivilce ve Akneler ile Mücadele Eder

Bayanların özellikle yüz bölgelerinde beliren sivilce ve akneler en büyük güzellik düşmanıdır. Akne ve sivilcelerin oluşmasının temelinde cilt mantarları yer alır iken sarımsağın içerisinde bol miktarda bulunan allisin inatçı akne ve sivilceler ile baş etmektedir. Sarımsağın sivilce ve akne tedavisinde önemli etkilerinden biri de içerisinde bol miktarda antioksidan bulundurması nedeni ile ciltteki tüm zararlı bakterilerin vücuttan ve ciltten uzaklaştırılmasını sağlar.

Aknelerden Kurtulmak için Sarımsak Kullanımı

Evinizdeki bir bütün sarımsağı mutfak tezgahınıza çıkarttıktan sonra üzerine sert bir cisim ile kuvvetli bir şekilde bastırarak ezin ve sarımsağın suyunu çıkartın. Bu aşamada dikkat etmeniz gereken nokta sarımsağın suyunun boşa gitmemesi ve çıkmış olmasıdır. Elde ettiğini sarımsak suyunun cildinizde akne veya sivilce olan bölgelere dairesel hareketler ile sürün ve ortalama 10 dakika beklettikten sonra soğuk su ile temizleyin. Bu işlem yüzünüzde biraz kötü bir koku bıraksa da ortalama bir gün sonra akne ve sivilce izlerinin azalmaya başladığını görebilirsiniz.

Siyah Noktalardan Kurtulmak için Sarımsak

Hem genç bayanlar hem de yetişkin bayanlar tarafından ciltte yaşanan en büyük sorunlardan biri de siyah noktalardır. İstemsiz olarak ciltte meydana gelen siyah noktalar bayanların güzelliğine gölge düşürür iken özellikle yağlı ciltlerin en büyük sorunudur. Cildinizin hangi bölgesinde olursa olsun siyah noktalardan hızlı bir şekilde kurtulmanıza yardımcı olacak en iyi yöntem ise sarımsaktır.

Siyah noktalardan sarımsak ile kurtulmak için öncelikle birkaç diş sarımsak ile 1 çorba kaşığı kadar yulaf ezmesini bir yemek kaşığı kadar limon ile karıştırın. Daha sonra bu karışım içerisine kıvamın tam olması ve biraz da tutması için bir kaşık kadar taze süzülmüş bal ekleyin. Birkaç dakika karıştırıp macun kıvamına geldikten sonra siyah nokta olan bölgelere sürüp 10 dakika beklettikten sonra yıkayın.

Kategori:
Sağlık

Cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Modayeni
Modayeni.Net - Moda Haberleri - El işi iğne oyası Modelleri , oya örnekleri ve dahası..