Stresten Nasıl Kurtulabilirim

5 sene önce yazıldı. Yazar:

Milyonlarca insanın en çok karşılaştığı sorunlar arasında yer alan stres önemsenmeyecek bir rahatsızlık değildir. Kimi zaman fiziksel kimi zaman de ruhsal olarak pek çok hastalığın tetikçisi olan strese kısa süre içerisinde çözüm bulmalısınız. Ülkemizde stres rahatsızlığı ile karşı karşıya kalanların genellikle en çok karşılaştıkları nedenler arasında geçim sıkıntısı, iş hayatındaki yoğunluk ve aile içerisindeki huzursuzluklar yer alıyor. Tüm bu durumlar karşısında nasıl sakin kalacağınızı ve rahatlayacağınızı bilmek istemez misiniz?

Stresten Kurtulmanın Yolları

Stres sorunlarını tamamen ortadan yok etmeniz neredeyse mümkün değil. Bunun en büyük nedeni ise stresin insan vücudunun istemsiz olarak kendini koruma iç güdüsünden kaynaklanmaktadır. Stresi tamamen ortadan kaldırmak yerine almanız gereken önlemler stresi kontrol altına almalı ve kalıcı olmamasını sağlamaktır. Stresten kurtulmak için önerilerimizi tek tek aşağıda aktaralım.

  • Egzersiz : Hem nefes açma egzersizleri hem de fiziksel egzersizler stresten kurtulmak için en önemli uygulamalar. Egzersiz yapmanızın en büyük nedenleri arasında vücudun endorfin salgısını dışa vurmasıdır. Vücuttaki endorfin stresi azalttığı bilimsel olarak kanıtlanmıştır. Düzenli olarak egzersiz yapmak aynı zamanda çeşitli kalp rahatsızlıklarını da engellemekte.
  • Uyku : Stresin en temel nedenlerinden biri de aşırı uyku veya uykusuzluktur. İnsan vücudunun daha düzenli işlevini yerine getirebilmesi için her gün belirli miktarda dinlenmesi gerekmektedir. Uyku sırasında vücut dinlenerek enerji toplar iken stres sorunlarından uzaklaşmanızı da sağlar.
  • Beslenme : Düzenli ve sağlıklı beslenmek stres sorununu tek başına ortadan kaldırmaktadır. Gece yarısı veya yatmadan önce yemek yediğinizde uyku düzeniniz bozulacak ve uykusuzluk çekeceğiniz için bunu strese bağlayabilirsiniz. Ancak bu doğru değildir çünkü yatmadan 2-3 saat önce yemek yemediğinizde ne kadar rahat uyuduğunuzu görebilirsiniz.
  • Rahatlamak : Rahatmak sizi stresten uzaklaştıracaktır. Bunun için en sevdiğiniz hobileri gerçekleştirebilir ve sevdikleriniz ile zaman geçirebilirsiniz. Yoğun hayat temposundan kurtulmak ve kendinize biraz daha fazla önem vermek için rahatlama yollarınızı kendinize göre seçin. Müzik dinlemek, eğlenmek, aktivitelere katılmak sizi stresten kurtaracaktır.
Kategori:
Sağlık

Cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Modayeni
Modayeni.Net - Moda Haberleri - El işi iğne oyası Modelleri , oya örnekleri ve dahası..