Tadilat ve Dekorasyon Nedir ?

4 sene önce yazıldı. Yazar:

İnsanoğlu Âdem ve Havva ile beraber gelişim ve değişimi yaşamaya başlamıştır. Bazı zamanlar hızlı ve etkin olmasına rağmen bazı zamanlarda ise yavaş ve verimsiz olmuştur fakat hiç durmamıştır. İnsanın zamanla olan adaptasyonunda hiç şüphesiz yanında olan, hizmet eden birçok cansız varlıkta ona bu süreçte eşlik etmiştir.
Özellikle temel ihtiyaçlardan barınma çok önemli bir yere sahiptir. Gereksinim duyduğu dönemlerde konargöçer bir barınma, daha sonraları ise yerleşik bir barınma sistemine geçmiştir. Barınma ise kendi zaman tünelinden geçip kendi evrimini yaşamıştır ve gün geçtikçe yaşamaya devam edecektir.
Teknolojinin gelişmesinin bir yararı da Dünyayı insanlar için küçük bir gezegen kılmasıdır. Bu sayede insanlar çok daha kolay birbiri ile etkileşime geçebilmekte, birbirleri üzerinde bazı etkiler uyandırabilmektedir.
Bu sayede kültür havuzunu oluşturmaktadır. Bunun yanında hayal gücü ve estetik olgusu birleşince insanın insanca yaşayabilmesini sağlayan fevkalede önemli barınma konusu çok daha farklı bir mecrada ele alınabilinir.
Böyle bir çağın getirdikleri artık sadece başımızı sokacağımız bir evimiz olmasının çok ötesinde. Onu daha çok yaşanılır kılabilmekte, estetik açıdan sadece evimize misafir olacak insanların memnuniyetinden öte kendi mutluluğumuzdur.
İşte tamda bu düşünceyle hareket eden insanlar elindekilerin kıymetini bilerek yeni bir yaşam alanı yaratmak yerine sahip olduğu imkânlarla kendi tadilat ve dekorasyonunu yaparak hem kendi dünyalarını yansıtacak hemde huzuru yakalayacaktır.
Peki, bu tadilat ve dekorasyon nedir? Birbirine çok benzer bu iki terim aslında çok farklı anlamlar ve özellikler taşırlar.
Tadilat; sahip olduğumuz günü geldiğinde kullandığımız ve artık ömrünün sonunda yada sonuna yaklaşan yapı ürünlerinin yenileri ile değiştirilmesidir. Diğer bir şekilde ihtiyaç duyulan yerlere bakım ve onarım yapmak, iyileştirmektir.
Dekorasyon ise göz zevkine hitap edebilecek bir şekilde yapıya estetik kazandıracak değişimlerdir. Bunun yanında dekorasyon insanın iç dünyasını yansıtmakta çoğu zaman özgüven ve ilham perisine hizmet etmektedir. Dekorasyonun sonucu ortaya çıkan tasarımlar özgün olmalı ki içinize sinerek yaşayabileceğiniz ortamlara kavuşun.
Tadilat ve dekorasyonda en önemli soru bütçedir. Tadilat yapmak isteyenler bütçesine ve ortaya çıkacak maliyete daha çok önem vermelilerdir. Tadilat yapmadan önce mutlaka kendi hesabınızı ortaya koymalı, daha sonra firmalardan fiyatlandırma alınmalıdır. Ortaya çıkacak tabloya göre ek bütçeyi hesaplamak gerekir. Örneğin; tadilat yaparken kullanacağınız musluk takımı düşündüğünüzden biraz daha pahalı olabilir. İşte böyle zamanların olabileceğini düşünerek hareket etmelisiniz.
Tanınmış firmalarla çalışmak, onların tecrübelerinden faydalanmak sizin faydanıza olacaktır. Tadilat yapacak kişilerin bu işlerde usta olduğuna emin olunuz. Dekorasyon bütçesi ise biraz daha farklıdır sebebi ise tamamen sizin isteğiniz üzere bir değişim olacağı için bütçe hesabıda sizin elinizde olan birşeydir.
Dekorasyon yaparken çalışacağınız kişilerin ortaya çıkardığı fikirler asla sizin aklınızdaki fikir ile ters düşmemelidir unutmayın ki siz istediğiniz için dekorasyon yapılıyor ve sizi yansıtacağı için kendi fikirlerinizi söylemekten çekinmeyin.
Tadilat bir ihtiyaç dekorasyon ise bir zevktir.

Kategori:
Dekorasyon

Cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Modayeni
Modayeni.Net - Moda Haberleri - El işi iğne oyası Modelleri , oya örnekleri ve dahası..