Tansiyonu Düşüren Sebze ve Meyveler

5 sene önce yazıldı. Yazar:

Kan basıncının yükselmesi sonucu meydana gelen yüksek tansiyon erkeklere oran ile bayanlarda daha sık görünmekte ve daha tehlikeli olmakta. Yüksek tansiyonun en önemli nedenleri arasında ise tüketilen gıdalar ilk sırada gelmektedir. Bu yüzden tükettiğiniz gıdalar bir yana dengeli bir beslenme periyodu uyguladğınız zaman kan basınca ve akabinde yüksek tansiyonunuzu düşürebilirsiniz. Alkol ve sigara tüketimi yapan bayanlar yüksek tansiyon sorunu ile karşı karşıya kalıyorlar ise kesinlikle bunu bırakmalı, tuz oranını azaltmalı ve kilo oranına dikkat etmelidir. Yüksek tansiyonun en önemli nedenlerinden biri de fazla kilolardır.

Tansiyon Düşüren Sebzeler

Doktorlar tarafından özellikle hipertansiyon rahatsızlıkları ile karşı karşıya kalanlara yapılan öneriler arasında ilk sırada çiğ sebze tüketimi gelmektedir. Diyet listelerinin de vazgeçilmezi olan çiğ sebze tüketiminde yeşil yapraklı sebzeler her gün düzenli olarak az yağlı ve sossuz olarak tüketilmelidir. Sebzelerin tansiyon düşürmesi için kesinlikle pişirilmemesi gerekmektedir çünkü pişen sebzeler besin değerinin düşmesine neden olmaktadır.

Yapraklı Sebzeler : En yüksek lif içeren sebzeler yapraklı sebzelerdir. Bu yeşil yapraklara sahip sebzeler arasında ıspanak ve marul yüksek tansiyonu düşüren sebzeler arasında lider durumdadır. Bunlar ile birlikte bol bol lahana, pazı ve diğer yapraklı sebzeleri tansiyon düşürmek için tüketebilirsiniz.

Kudret Narı : İçerisinde yer alan yüksel amino asit değerleri ile tansiyon düşürmek için en etkili sebzeler arasında yer almaktadır. Düzenli ve fazla tüketilmemelidir.

Domates : Hem tansiyonu düşürmek hem de sağlıklı ve güzel bir vücuda sahip olmak istiyorsanız A, E ve C vitamini açısından zengin domatesi her gün bir tane boş olarak tüketin.

Tansiyon Düşüren Meyveler

Hem yüksek tansiyonu düşürecek hem de içerisindeki mineral ve vitaminler ile sağlıklı bir yaşam sürmenize yardımcı olacak meyveler hayatınızı dengede tutmaya yardımcı olur.

Kuru Erik : Bir atıştırmalık olarak tüketeceğiniz kuru erik içerisinde az miktarda sodyum ve bol miktarda potasyum bulundurması ile tansiyonu dengeleyecek ve kontrol altınta tutacaktır. Fazla tüketilmesinde bir sakınca yoktur.

Kavun : Yaz aylarında sofraların vazgeçilmezi olan kavun içerisinde bol miktarda yer alan magnezyum ile yüksek tansiyon rahatsızlıklarında kullanılır.

Kategori:
Sağlık

Cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Modayeni
Modayeni.Net - Moda Haberleri - El işi iğne oyası Modelleri , oya örnekleri ve dahası..