Tığ İşi Bardak Altlığı Yapılışı – Radyo Aktif Örnek

  6 sene önce yazıldı. Yazar:

  Sabah kahvenize küçük bir dokunuş ekleyin, ya da bir sonraki partinize bu altlıklar ile damga vurun! Bu parlak ve göz alıcı radyo-aktif altlıkların yapılışı, yeni başlayanlar için oldukça basittir. Eğer bir dantelde zincir işlemeyi biliyorsanız, bunlardan birini 20 dakika içinde yapabilirsiniz.

  Tığ İşi Bardak Altlığı Yapılışı – Radyo Aktif Örnek

  tig-isi-bardak-altligi-radyo-aktif-ornek-04
  1.Adım: Malzemeler

  H-8 5.0 mm dantel tığı
  Dikiş iğnesi
  Makas
  Sarı ağır yün ipi
  Siyah ağır yün ipi

  2.Adım: Notlar

  Sarı eklendikten sonra, desen boyunca kullanılmayan renk taşınarak işlenir. Örülen rengin son zincirinde renkler değiştirilir. Siyahtan sarıya geçmek için, tığ ile batın, siyahta bir sıra çıkın, tığdaki 2 sıra siyah boyunca sarıyla devam edin. İpi yürütmek için ise, dairenin başındaki zincirden kayarak ilerleyin.Bu örnekte fotoğrafta daha net çıkması için, siyah yerine turkuaz ip kullanıyorum.

  3.Adım: Başlangıç

  Siyah ile 4 zincir çektikten sonra, halka şeklini vermek için, ilk zincire batıyoruz.

  4.Adım: Daire 1

  Halkada 6 zincir vardır. Tığ ile halkaya batıyoruz ve siyahın etrafını dönüyoruz. Siyah halkanın etrafını sarı ile dönüyoruz. İlk zincirin başına kadar kayarak ilerliyoruz. (7 zincir)

  5.Adım: Daire 2

  Zincir başına kadar aynı dikişte 2 zincir birada olacak şekilde siyahı da yürütüyoruz. Her bir dikişteki 2 zinciri son zincirde siyah ile değiştiriyoruz. İlk zincirin başından kayarak katılıyoruz. (14 zincir)

  6.Adım: Daire 3

  Aynı dikişe siyah ile 1 zincir, bir sonraki dikişte 2 zincir, bir sonrakinde tek zincir çekilir. Akabinde sarı ile bir sonraki dikişte 2 zincir, sonrakinde 1 zincir çekilir. Siyah ile aynı dikişte 2 zincir, sonraki 2 sırada da 1 zincir çekilir. Sarı ile, aynı dikişte 1 zincir, sonraki 2 dikişte de 1er zincir, Siyah ile aynı dikişte 1 zincir, sonraki 2 dikişte de 1er zincir, Sarı ile bir sonraki dikişte 1 zincir, son dikişte ise 2 zincir çekilir ve son zincirde ip siyahtan sarıya değiştirilir. İlk zincir başına kadar da kayarak bu iple ilerlenir. (21 zincir).

  Bu turun sonunda, örneğin çapı yaklaşık 5 cm olur. Burada ölçü keskin bir kriter değildir. Eğer örneğiniz çok büyük olduysa, daha küçük döngüler yapabilirsiniz ya da çok küçük olduysa, döngülerinizi arttırabilirsiniz.

  7.Adım : Daire 4

  *Siyah ile aynı dikişe 1 zincir ile katılarak bir sonraki dikişte tek zincir, sonraki dikişte 2 zincir ve sonrakinde de tek zincir çekilir. Sarı ile, bir dikişte tek zincir, sonrakinde 2 zincir çekilir*. İlk *(Yıldızdan) sonraki * (Yıldıza) kadar 2 kere daha tekrar edilir ve son zincirde siyah ipe dönülür. İlk zincirin başına kadar kayarak örülür. (27 zincir)

  8.Adım: Daire 5

  Siyah ile aynı dikişe batılarak tek zincir, sonraki her 3 sıra için de tek zincir, sonraki dikişte de 2 zincir çekilir. Sarı ile sonraki her 3 sıra için de tek zincir, sonraki dikişte de 2 zincir çekilir*. İlk *(Yıldızdan) sonraki * (Yıldıza) kadar 2 kere daha tekrar edilir ve son zincirde siyah ipe dönülür. İlk zincirin başına kadar kayarak örülür. (33 zincir).

  9.Adım: Daire 6

  *Siyah ile aynı dikişte 2 zincir, sonraki 5 sırada da tek zincir çekilir. Sarı ile 2 zincir, sonraki 4 sırada da tek zincir çekilir *. İlk *(Yıldızdan) sonraki * (Yıldıza) kadar 2 kere daha tekrar edilir. Son zincirde siyaha dönmeyin. Kayarak ilk zincirin başına kadar ilerleyin. Siyah ipi örgüde kuyruk bırakacak şekilde kesin. (39 zincir)

  10.Adım: Daire 7

  Sarı ile, aynı dikişe tek zincir ile katılırız. Sonrakinde tek zincir, * bir sonrakinde 2 zincir ve sonraki her 5 sıra için de 1 er zincir çekilir*. İlk *(Yıldızdan) sonraki * (Yıldıza) kadar 5 kere daha tekrar edilir. Son sırada 2 zincir çekilir. İlk sıranın başına kadar da kayarak örülür. (46 zincir)

  Bu noktada örneğinizin boyutu sizin için uygunsa, ipi kesip bağlayarak örneği tamamlayabilirsiniz. Fakat ben 1 sıra daha sarı ile devam etmeyi tercih ettim. (Bir sonraki adıma geçiniz.)

  11.Adım: Daire 8

  Dikişe tek zincir başlanır. Sonraki her 5 sırada da tek zincir, *bir sonrakinde 2 zincir çekilir. *sonraki her 6 dikişte birer zincir ve bir sonrakinde 2 zincir çekilir *.*. İlk *(Yıldızdan) sonraki * (Yıldıza) kadar 4 kere daha tekrar edilir. Sonraki 4 sırada da tek zincir çekilir. İlk sıradaki zincirin başına kadar ise, kayarak örülür. Sarı ip kesilir ve sağlamlaştırmak için de döngü boyunca kuyruk ile içinden ilerlenir. (52 zincir)

  12.Adım: Son Dokunuşlar

  Bir dikiş iğnesine, ip geçirilerek kuyruk örülüp örneğin içine sabitlenir.

  13.Adım: Tamamlanmış Örnek

  Benim tığ işi bardak altlığımın bitmiş hali yaklaşık 11 santimdir. Fakat siz sevdiyseniz boyutun bir önemi yoktur.

  En yeni tığ işi örgü modelleri için modayeni.net i takip etmeye devam edin. Sitemizde tığ işi nin yanı sıra iğne oyalarından patik modellerine kadar bir çok örneğe ve anlatımlı yapılışlarına ulaşabilirsiniz.

  Cevap yazın

  E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir