Tığ İşi Kış için Çocuklara Kabarcık Sakallar

  6 sene önce yazıldı. Yazar:

  Bu tığ işi kabarcık sakalların yapımı hem çok kolay hem de oldukça eğlenceli! Bu anlatım 7-10 yaş arası çocuklara uygun olan boyut içindir.

  Birçok kıyafete uygun mükemmel bir aksesuar, yumurcaklar (hehee) için harika bir oyuncak ve yüzünüzü soğuk kış günlerinden koruyacak ideal bir koruyucudur.

  Bu eğlenceli örneği tamamlamak için, tığ ile zincir çekmek, sık iğne, tekli tırabzan ve tekli tırabzan azaltma yapabilmek yeterlidir.

  Bu yazımızda kullanılacak dikiş türleri:

  1. Zincir
  2. Sık iğne
  3. Tekli Tırabzan
  4. Tekli Tırabzan azaltma
  5. Kabarcık- ip üzerinden tığı batın ve yine ip üzerinden bir döngü zincirle örün. Bir kere daha ip alarak tığ üzerinde, ilk [2] döngü boyunca çıkın. Bu uygulamayı tekrarlayın. (ip üzerinden tığ ile dikişe batın, tekrar ip alın bir sıra dönerek çıkın, yine ip alarak tığ üzerinde ilk sıra boyunca [2] döngü örün.) Aynı işlemi aynı dikiş üzerindekere daha tekrarlayın. Artık tığınızda (5) döngü mevcuttur. İp alın ve bu (5) dikiş boyunca döngü yaparak örün. Böylelikle örnekteki (1) kabarcığı tamamlamış oldunuz. * Kabarcığın kabartısının, arka tarafa doğru, örneğinizin sağ tarafında olacak şekilde olmasına dikkat ediniz.

  1.Adım: Malzemeler

  tig-isi-kis-icin-cocuklara-kabarcik-sakallar-04

  Bu örnek için ihtiyaç duyacaklarınız:

  1. Herhangi renkte bir ip. Bu yazımızda ben kahverengi ip tercih ettim fakat pembe, mavi ve asker yeşili gibi farklı renkleri de kullandım.
  2. Dantel tığı. Bu anlatımda ben H –ebatlında bir tığ kullanıyorum. Fakat siz örgünüzün sıkılığına/bolluğuna bağlı olarak tığ boyutunu arttırabilir ya da azaltabilirsiniz.
  3. Makas.

  2.Adım: 32 Zincir

  tig-isi-kis-icin-cocuklara-kabarcik-sakallar-05

  Örneğe 32 zincir çekerek başlayın. Tığın etrafından ince bir düğüm atın ve tığı sağ elinize ipi de sol elinize alın. İp alın ve ilmek içinden tığınızı ip ile çekerek çıkartın. Bu işleme otuz iki (32) ilmek olana kadar devam edin.

  3.Adım: 1. Sıra

  tig-isi-kis-icin-cocuklara-kabarcik-sakallar-06

  1.Sıra: Tığdaki 2. Zincirden itibaren her bir çapraz dikişte sık iğne (31 sık iğne)

  4.Adım: 2.Sıra

  2.Sıra: 2 zincir, dön, tekli tırabzan. *tekli tırabzan, kabarcık örgüsü* her 2 tırabzanda tekrarla (31 dikiş)

  A resminde kabarcığın bitmiş hali gösterilmektedir. Yalnız burada örneğin sağ tarafının, yani örmeye devam ettiğiniz ters kısmının gösterildiğine dikkat ediniz. B resminde ise örgü yaptığınız tarafın arkası ve kabarcığın başlangıç kısmı gösterilmiştir. Son olarak C resmi ise sıranın bitmiş halini göstermektedir.

  5.Adım: 3.Sıra

  3.Sıra: 1 zincir, dön, bir sonraki 11 ilmekte sık iğne, sonraki 9 unda tekli tırabzan, son 11 inde sık iğne (31 ilmek)

  A resmi bu sıranın bitmiş halini göstermektedir. B resmi de bitmiş halini göstermektedir fakat bu resimde orta kısmına odaklanmıştır. (kenarları bulanıklaştırılmıştır.)

  6.Adım: 4 ve 5. Sıra

  tig-isi-kis-icin-cocuklara-kabarcik-sakallar-12

  4.Sıra: 2 zincir, dön, tekli tırabzan. *tekli tırabzan, kabarcık örgüsü* her 2 tırabzanda tekrarla (31 dikiş)

  5.Sıra: 1 zincir, dön, bir sonraki 12 ilmekte sık iğne, sonraki 7 unda tekli tırabzan, son 12s inde sık iğne (31 ilmek)

  5.Sıra, resimde gösterilmiştir.

  7.Adım: 6.Sıra

  6.Sıra: 2zincir, dön, tekli tırabzan, *tekli tırabzan, kabarcık örgüsü* 4 kere, *tekli tırabzan azaltma, kabarcık* 2 kere, tekli tırabzan, * tekli tırabzan azaltma, kabarcık * 2kere, **kabarcık, tekli tırabzan* 4 kere, tekli tırabzan (27 ilmek)

  A resminde tekli tırabzan azaltmanın ilk adımı gösterilmektedir: İpi alarak tığı batın ve ilmeğin içinden çekerek çıkın.

  B resminde ise tekli tırabzan azaltmanın 2. adımı gösterilmektedir: Tekrar ip alarak, bir sonraki ilmeğe batın ve zincir içinden çekerek çıkın. Ardından yeniden ip alarak bir zincir daha çekin.

  C resminde ise tekli tırabzan ve tekli tırabzan azaltma modelleri kıyaslanmıştır. Ok işareti tekli tırabzanı göstermektedir ve daire içine alınmış alan ise tekli tırabzan azaltmayı göstermektedir. Aradaki farka dikkat ediniz. D resminde ise tamamlanmış hali gösterilmektedir. Burada tekli tırabzan azaltmanın, yüze tam oturabilmesi için sakal kısmında hafif bir kıvrım oluşturduğuna dikkat ediniz.

  8.Adım: 7.Sıra

  tig-isi-kis-icin-cocuklara-kabarcik-sakallar-17

  7.Sıra:1 zincir, dön, boydan boya sık iğne (27 ilmek)

  9.Adım: 8.Sıra

  8.Sıra: 2 zincir, dön *tekli tırabzan, kabarcık* 5 kere, 5 zincir, 7 ilmek atlayıp *kabarcık, tekli tırabzan* 5 kere

  Resim A’da bu sıranın ilk yarısı gösterilmektedir. “5 kere, 5 zincir, 7 ilmek atlayıp” demek, ilk seti (*tekli tırabzan, kabarcık* 5 kere) bitirdikten sonra, tığınızla 2. Sete (*kabarcık, tekli tırabzan* 5 kere) batmadan önce 7 ilmek atlamak demektir. Fotoğrafta, sakal henüz tamamlanmadığı için biraz yamuk görünmektedir. B resminde tamamlanmış hali gösterilmektedir. (Artık yamuk değildir!)

  10.Adım: 9.Sıra

  9.Sıra: 1 zincir, bu zincirin içinde boşlukta 10 tane sık iğne – *kabarcık, sık iğne*,3 kere, kabarcık (şimdi ilmeklere geçebilirsiniz) 10 tane sık iğne

  *buradaki kabarcıklar arkaya doğru olacaktır. Fakat siz, tığınızı kullanarak ya da parmağınızla iterek diğer tarafa dönmesini sağlayınız.*

  A resminde zincir boşluğunun nasıl yapıldığı gösterilmiştir. İlk kabarcık ise daire içine alınmıştır. Biraz zorlayıcı olabilir fakat adım adım ilerlerseniz, yapabilirsiniz. B fotoğrafı ise, ben kabarcığı iterken çekilmiştir. C resminde de tamamlanmış hali gösterilmektedir.

  11.Adım: Bitirilmesi – 1.Bölüm

  Kulak kısmını da ekleyerek bir tarafını bitiriniz. 9. Sırayı sık iğne ile örerek sonlandırınız. Ardından 11 zincir çekerek sakalın alt kısmından üst köşesine kadar örünüz. *A fotoğrafı*

  Ardından düğüm atıp ipi kesiniz. Düğüm işlemi için ipi tığınıza dolayın ve halkanın içinden çıkarak düğümleyin. *B resmi (tüm akışı değil, sadece süreci göstermektedir)*

  Son olarak uç kısmını örüyoruz ve ipi kesiyoruz. *C Resmi*

  12.Adım: Bitirilmesi – 2.Bölüm

  Diğer kulak örgüsünü de ekledikten sonra sakalı bitiriyoruz. İşleme, tığınızı üst köşeye batarak başlayın ve etrafından, tıpkı yeni bir örneğe başlıyormuş gibi bir düğüm atın. *A Resmi*

  İp alın ve halkanın içinden geçirin. Ardından 11 zincir çekin.11.adımda gösterildiği gibi alt kösesine kadar örerek bitirin. *B Resmi*

  Heya! Ve artık tığ işi kabarcık sakalı bitirdiniz! *C resmi sakalın bitmiş halini göstermektedir.*

  Bu anlatım umarım hoşunuza gitmiştir! Bundan sonrasında daha fazla tığ işi örgüler paylaşmayı düşünüyorum. Lütfen soru ve önerilerinizi paylaşın.

  Cevap yazın

  E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir