Tırnak Batmasına Ne İyi Gelir

5 sene önce yazıldı. Yazar:

Milyonlarca insanın en büyük ve en rahatsız edici sorunlarından biri tırnak batmasıdır. Tırnak batmasını tanımlamak gerekir ise her iki taraftan uzamaya başlamasında ayak ve tırnak derilerinin içerisine batmaya başlamasıdır. Tırnak batması, kendiliğinden geçecek bir rahatsızlık değildir ve tırnakların uzayarak deriye tamamen batması durumunda fazla bir ağrılı sancı geçirebilirsiniz. Tırnak batmasının pek çok farklı nedeni bulunmaktadır. Bunlara göz atmak gerekir ise..

Tırnak Batmasının Nedenleri

 • Tırnakların aşırı dipten kesilmesi,
 • Aşırı kilo alınması ile ayaklara binen yükün artması,
 • Ayak parmaklarına alınacak darbeler,
 • Ayak tırnaklarında görünmekte olan mantar rahatsızlığı,
 • İnce burunlu ayakkabılar

Tırnak batmasının en önemli ve en çok karşılaşılan nedenleri arasında yer almaktadır.

Tırnak Batması İçin Evde Yapılabilecekler

Tırnak batması ile birlikt gelen ağrılar sizi çok fazla rahatsız ediyor isen tuzlu su ile tırnak batmasına ve ağrılarına önlem alabilirsiniz. Ilık su içerisinde iki kaşık kadar tuz atın içerisinde ayaklarınızı 30 dakika beklettikten sonra kısa sürede tuzlu su tırnaığın enfeksiyon kapmasını engelleyerek ağrıları dindirecektir.

Tırnaklarınızı her kesimden sonra muhakkak törpü yapmalısınız. Tırnak batması nedenleri arasında ilk sırada yer alan aşırı dipten kesilmesine dikkat etmeli ve sivri kalan tırnak kenarlarını törpü yardımı ile düzeltmelisiniz.

Tırnak Batmasında Dikkat Edilmesi Gerekenler

 1. Tırnaklarınızı keserken kenarlarının çok fazla yuvarlak olmamasına dikkat edin. Tırnak kenarlarında yer alacak olan aşırı yuvarlaklar tırnak batmasının oluşmasına neden olacaktır.
 2. Ayak tırnaklarınızı dipten kesmek yerine orta uzunlukta ve tamamen düz bir şekilde kesmeye özen gösterin.
 3. Her tırnak kesiminin ardından törpü kullanmayı unutmayın. Törpü ile tüm tırnakların kenarlarındaki uzun ve sivri kalan parçaları törpü yardımı ile düzeltin.
 4. Pedikür yaptırmak istiyorsanız ayak tırnaklarınızda batmaların olmaması gerekmektedir. Çok çok zorunlu olmadıkça tırnak batması var ise pedikür yapmayın.
 5. Parmaklarınızın daha rahat ve sorunsuz kalmasını istiyorsanız ucu sivri ayakkabılar ve çok yüksek ve ince topuklara sahip ayakkabılar giymeyin.
 6. Ayak tırnaklarında ve parmak uçlarında enfeksiyon rahatsızlığı yaşamak istemiyorsanız her duştan sonra antibiyotik merhem kullanın.
Kategori:
Sağlık

Cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Modayeni
Modayeni.Net - Moda Haberleri - El işi iğne oyası Modelleri , oya örnekleri ve dahası..