Uykuyu Düzene Sokmak İçin Neler Yapılabilir

5 sene önce yazıldı. Yazar:

Düzenli uyku uyumak erkekler kadar bayanların da en önemli ihtiyaçları arasında yer almaktadır. Hem vücut sağlığı hem de ruhsal sağlık açısından önemi tartışılmasız olan uyku aynı zamanda yorgunluk ve stres için de bire bir faydalıdır. İnsan vücudu uyku saatlerini bilmekte ve buna hazır olacağı zamanlarda melatonin adlı hormon ile vücudu uyararak uyku alarmı vermektedir. İnsanların akşam uyku uyumasını sağlayan temel hormonda, neden de budur. Bu hormonu gündüz saatlerinde özellikle güneş ışınları bastırmakta ve insanlar gündüz uykusunu zor uyumaktadır.

Eğer uyku sorunu yaşıyorsanız ve yorgun olmanıza rağmen uyuyamıyorsanız işte sizlere önerilerimiz..

Uykuyu Düzenlemek İçin dikkat Edilmesi Gerekenler

Uykunuzun belli bir düzen içerisinde olması, sağlıklı olması ve kaliteli olması için gün boyu tükettiğiniz yiyecek ve içeceklerin önemi fazladır. Mineral ve vitaminleri gün içerisinde dengeli ve doğru almanız, yağlı gıdalardan ve gazlı içeceklerden uzak durmanız akşam yatağa girdiğinizde daha güzel bir uyku uyumanızı sağlayacak. Dengeli beslenmek aynı zamanda vücudun kan basıncını dengede tutacak ve uyku hormonlarının işlevini daha iyi yapmasını sağlayacaktır.

Vücudunuz sizin tahmin ettiğinizden daha akıllı bir mekanizmaya sahiptir. Bu yüzden uyumadan önce sabah kaçta kalkacağınız bilmeli ve bu saatten en az 12 saat önce yemek yemeyi kesmelisiniz. Uykudan hemen önce yemek yemek ve aşırı içecek tüketmek hem uykunuzun kaçmasını sağlayacak hem de vücudunuzun bu saati günün başlangıcı olarak algılayacaktır. Bu gibi durumlar ile karşı karşıya kalmadan önce yatmadan önce bir bardak bitki çayı içmeniz hem sizi rahatlatacak hem de huzurlu uyumanızı sağlayacaktır.

Özellikle bayanların vücudunun ihtiyaç duyduğu uyku süresi 7 saat ile 8 saat arasında değişmektedir. Bu saati düzenli olarak tutturduğunuzda ne uykusuzluk çekecek nede uyku ile aranızda farklı problemler olacaktır. Özellikle hafta sonları uyku düzenini bozmadan koruduğunuzda vücudunuz tahmini olarak birkaç hafta içerisinde uyku düzenine alışacak ve siz uyumak istemeseniz bile düzenli olarak yattığınız zaman uyumanızı sağlayacaktır.

Kategori:
Sağlık

Cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Modayeni
Modayeni.Net - Moda Haberleri - El işi iğne oyası Modelleri , oya örnekleri ve dahası..